Kremlin sözcüsü Pekov: Tahıl koridorunun uzatılması pek olası değil

Kremlin sözcüsü Peskov, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM arasındaki Tahıl Koridoru Anlaşmasını uzatma şansının çok az olduğunu söyledi. Peskov, anlaşmanın Rus tarım ürünleri ve gübre tedarikine ilişkin kısmının yerine getirilmediğini belirterek, “Hiçbir anlaşma tek ayak üzerinde duramaz” dedi.

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya ayağının uygulanmadığını belirten Peskov, “Hiçbir anlaşma tek ayak üzerinde duramaz, iki ayak üzerinde durması gerekir. Bu bakımdan mevcut durumda (anlaşmanın uzatılması) ihtimal düşük” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Peskov, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılma olasılığına ilişkin bir soruyu yanıtlayarak, anlaşmanın Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin sevkiyatına ilişkin kısmının uzatıldığını söyledi. uygulanmadı.

“SÖZLEŞMEYİ UZATMAK İÇİN KÜÇÜK BİR İMKAN”

“Sözleşme süresi boyunca değil 60 gün uzatıldı, çünkü bu sözleşmenin yarısı uygulanmadı ve bugüne kadar uygulanmıyor. BM temsilcilerinin bu konuda girişimlerde bulunduğunu biliyoruz ancak anlaşmanın ikinci kısmı henüz hayata geçirilmiş değil. Hiçbir anlaşma tek ayak üzerinde duramaz, iki ayak üzerinde durmalıdır. Bu bakımdan mevcut durumda (anlaşmanın uzatılması) ihtimal düşük” dedi.

Peskov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov liderliğindeki Rus heyetinin, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısına katılmak üzere ABD’den halen vize almadığını belirterek, “Bunu olumsuz algılıyoruz. BM karargahının bulunduğu ABD, üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmelidir” dedi.

Peskov, ABD’nin diğer ülkelerdeki biyolojik laboratuvarlarla ilgili faaliyetleri olduğu yönündeki iddiaları değerlendirerek, “ABD’nin bu yasadışı faaliyetlerine kamuoyunun dikkatini çekmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

İlginizi Çekebilir