Kremlin Sözcüsü Peskov: “Türkiye’nin NATO konusunda kendi çizgisi var”

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Peskov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Kremlin Sarayı’nda yapılan görüşmeye de atıfta bulunarak, Esad ile Putin’in o görüşmede Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesini de görüştüklerini söyledi. Görüşmede liderlerin bu konuya ağırlık verdiğini kaydeden Peskov, şunları kaydetti: “Askeri-teknik ilişkiler ve bakanlar seviyesindeki temaslardan bahsedildi. Ayrıca Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi konusu gündeme getirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında üçlü bir görüşme planlanıp planlanmadığı sorusuna Peskov, “Böyle bir görüşmenin gerçekleşmesi için çalışma gruplarının bir dizi temas kurması gerekiyor. şu anda devam etmektedir. Bu çalışma devam edecek” dedi.

“TÜRKİYE’NİN NATO’YA DOĞRU KENDİ ÇİZGİSİ VAR”

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmaya hazır olmalarını eleştiren ve bu iki ülke için bir tehdit oluşturmadıklarını savunan Peskov, şunları söyledi: “Finlandiya ve İsveç’in İttifak’a katılma eğiliminden dolayı duyduğu üzüntüyü defalarca dile getirdik. Rusya’nın bu ülkeler için bir tehdit oluşturmadığını, üstelik bu ülkelerle herhangi bir çatışmamızın olmadığını ve bu ülkelerin hiçbir zaman Rusya karşıtı olmaya çalışmadıklarını defalarca söyledik. Bizim için bir tehdit oluşturmuyorlardı ve bizden de onlar için bir tehdit yoktu. Bu yüzden sadece pişman olabiliriz” dedi. Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini kabul ettiği, İsveç’in ise NATO üyeliğine şerh vermeye devam ettiği bilgisini aktaran Peskov, Türkiye’nin NATO konusunda kendi çizgisi olduğunu belirterek, “Sorunları var” dedi.

ABD İLE ASKERİ TEMASLAR

2 gün önce Karadeniz üzerinde Rus savaş uçaklarını önlediği sırada düşen Amerikan MQ-9 insansız hava aracı sorunuyla ilgili konuşan Peskov, şu ana kadar Amerikan tarafıyla askeri düzeyde temaslar kurulduğunu belirterek, “Sizler iletişim kanallarının açık olduğunu bilin. Genelkurmay başkanları ve savunma bakanları arasında temaslar oldu. Bu temaslar diplomatik hatlar üzerinden gerçekleşti” dedi. Karadeniz’e düşen dronun denizden çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusuna yanıt veren Peskov, bu sorunun Rus ordusuna özgü olduğunu ve ordu birimlerinin bu soruya yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir