Kuzey Kore, füze denemelerini engellemeyi savaş ilanı olarak görüyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD’nin ülkesinin füze denemelerini engellemesinin savaş ilanı sayılacağını söyledi.

Yonhap’ın Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) dayandırıldığı haberine göre Kim, ABD ve Güney Kore’nin tüm askeri faaliyetlerinin yakından izlendiğini, Kuzey Kore’nin bir ICBM fırlatması durumunda ABD’nin derhal harekete geçeceğini belirtti. alt.habere tepki gösterdi.

Kim, Kore Yarımadası’nda ortak askeri tatbikatlar düzenleyen ABD ve Güney Kore’nin ülkelerine yönelik her türlü girişimine “cevap vermeye” hazır olduklarını kaydetti.

Kuzey Kore’nin füze denemelerinin ABD’nin yetki alanı dışında olduğunu bildiren Kim Jong-un, “Açık su ve havadan stratejik silah testlerimize, komşu ülkelerin güvenliğini tehlikeye atmadan askeri bir karşılık verilmesi, Kuzey Kore’ye karşı ‘savaş ilanı’ sayılacaktır. ” ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, yarımadada şiddetli fiziksel çatışmaların çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuldu ve ABD’yi Güney Kore ile yaptığı ortak askeri tatbikatları durdurmaya çağırdı.

Açıklamada, uluslararası toplumun ABD ve Güney Kore askeri tatbikatlarını derhal sona erdirmek ve Kuzey Kore’nin bölgedeki “barış çabalarını” desteklemek için adımlar atması gerektiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir