Kyzylay, Chudu’ya çadır sattığını itiraf etti

Kızılay, “Arkadaşlar Derneği, Kızılay’dan satın aldığı çadırların kapasitesini AFAD’ın belirlediği yerlere bağışladı. Çadır üretiminin devam etmesini sağlamak için şirket, hammadde maliyetini üstlendi.”

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, deprem bölgesine geç müdahale etmekle suçlanan kurumlardan Kızılay’ın depremin üçüncü gününde Haluk Levent’in kurduğu Ahbap’a çadır sattığı iddiasıyla köşesine tepki gösterdi.

Kendi çadır fabrikalarını kurmasına rağmen depremzedelerin çadır ihtiyacını karşılayamadığı için eleştirilen Kızılay, depremin üçüncü gününde yardım çalışmaları yürüten Chud’a 46 milyon lira değerinde çadır sattı. .ilk günden itibaren bölgede. Kızılay’ın erzak ve yardımlarını cemaatlere, tarikat vakıflarına ve derneklere gönderdiği iddia edildi.

KIZILAY SORDU CEVAPLADI

Murat Ağırel, Kızılay’a şu suçlamalarla seslendi:

“6 Şubat’ta Kızılay’ın kaç çadırı oldu? Kaç çadır kurdu? The Dude adlı bir organizasyona çadır mı satıyordu? Satış fiyatı ne kadar ve ne kadar? Çadırlar başka kurumlara satıldı mı? Kızılay hangi vakıf ve derneklere gıda yardımı yaptı? Miktar ne kadar?

Kızılay açıklamasında miktar belirtilmezken çadırların hammadde bedelinin Ahbap’tan alındığı kabul edildi.

Murat Ağırel’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Aldığım yanıtta AHBAP iddiasının şu kısmı dikkatimi çekti:

“Ahbaplar Derneği, bağışçılardan aldığı kaynaklarla bölgedeki barınma ihtiyacını destekleme kararı aldı ve şimdi de Kızılay’dan aldığı çadırların kapasitesini AFAD’ın gösterdiği noktalara devretti. Kızılay, doğal afetlerden etkilenenlerin barınma sorunlarının hızla çözülmesi açısından bu süreci takdirle karşıladı. Çadır üretiminin devam etmesini sağlamak için şirket, hammadde maliyetini üstlendi.”

Tam ifade şöyle görünür:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük afetler yaşadıktan sonra bu alanda saygın bilim adamlarının katılımıyla Türkiye Afet Müdahale Planını (TAMP) geliştirmiştir. Bu zorunlu plan kapsamında Kızılay, beslenme ve kan temini hizmetlerinden sorumludur. Barınma, insani yardım ve sağlık gibi diğer alanlarda da bir destek kuruluşudur.

Kızılay, kendisine dayatılan yardımcı teşkilat TAMP sayesinde afet öncesi 40.000 kadar çadırı kendi rezervinde tuttu. Afet sonrası 54 binin üzerinde çadırı, kendi temin ettikleri ve çevrelerinden gelenlerle birlikte AFAD’a teslim ettiler. Tüm bu çadırlar AFAD koordinasyonunda afet bölgesinde dağıtıldı.

Kızılay Çadır-Tekstil, hem Kızılay (bu boşalan stokların yerine koymak için) hem de AFAD (Kızılay üretimine bağlı olmakla kalmayıp özel sektörden barınak temin eden AFAD), BM kuruluşları ve insani yardım kuruluşlarına çadır üretmektedir. . Ahbap Derneği de bağışçılardan aldığı kaynaklarla bölgedeki barınma ihtiyacına destek olma kararı aldı ve o an Kızılay’dan aldığı çadırların kapasitesini AFAD’ın gösterdiği noktalara devretti. Kızılay, doğal afetlerden etkilenenlerin barınma sorunlarının hızla çözülmesi açısından bu süreci takdirle karşıladı. Çadır üretiminin devamlılığını sağlamak için hammadde maliyetini üstlenmiştir.

Kızılay, afet bölgesinin beslenme ihtiyacını karşılamak isteyen tüm kurum, kuruluş ve gönüllü kuruluşlara kuru gıda desteği ve lojistiği sağlamaktadır. Bu TAMP’ın Kızılay’a yüklediği bir görevdir. Kızılay bu yapılardan oluşturduğu “Beslenme Platformu” ile afetzedelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Devletimiz de bunu teşvik ediyor.

Afet öncesi Kızılay’ın elinde bulunan tüm barınak malzemeleri AFAD koordinasyonunda afet bölgesinde dağıtıldı.

Yani genel olarak duyduklarım doğruydu. Depoda toplam 40.000 çadır vardı. Sağdan ve soldan 14.000 kişi daha geldi. Toplamda 54 bin çadırı AFAD’a bağışladılar. Ancak AHBAP çadırları fabrikadan 46 milyon TL’ye satıldı.

Ayrıca vakıf, dernek gibi tüm kuruluşları hisselerini kullanmaya zorladı.

Bu yardım kuruluşları, tüm ihtiyaçlarını Kızılay’dan, AFAD’dan alıyor ve duyarlı bir halka yardım ettiklerini söyleyerek para topluyor.

HALUK LEVENT: 10.30 BEKLENİYOR

Ahbap kurucusu Haluk Levent, derneğin konuyla ilgili açıklama yapacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Birkaç gün günde 3-4 saat uyudum. Erken yattım. Uyandım. Ortam düz. Bir grup erkekle konuştum. Şu anda süreci tek tek anlatarak durumu bildiriyorlar. Saat 10:30’da açıklama yapacaklar. Kimsenin kafasında soru işareti bırakmayın! 10:30’a kadar bekleyelim.”

İlginizi Çekebilir