Makine öğrenimi ile çekilen bir kara deliğin ilk fotoğrafı

Bilim adamları tarafından 2019 yılında çekilen ve Messier 87 galaksisinin merkezindeki dev kara deliği gösteren ilk kara delik fotoğrafı, dünya çapında büyük ses getirmişti. Ve şimdi bu fotoğraf, makine öğrenimi yöntemleri kullanılarak iyileştirildi ve parlatıldı.

PRIMO veya ana bileşen interferometrik modelleme adı verilen yaklaşım, kara deliği fotoğraflayan orijinal Event Horizon Telescope projesinde çalışan aynı araştırmacılardan bazıları tarafından geliştirildi.

Institute for Advanced Study’deki çalışmanın baş yazarı Leah Medeiros, “Yeni PRIMO makine öğrenimi tekniğimizle mevcut dizinin çözünürlüğünü en üst düzeye çıkarabildik” dedi. Mederios, kara delikleri yakından inceleyemedikleri için, davranışlarını anlamak için görüntü detayının kritik olduğunu söylüyor.

Kara delik gazı simülasyonlarından oluşturulan on binlerce görüntü örneğini kullanarak eğitilen PRIMO, bu simülasyonlardan alınan görüntüleri desenler için analiz ederek Event Horizon Telescope görüntüsü için verileri iyileştirmeyi başardı.

Çalışma The Astrophysical Journal Letters’da yayınlandı.

Kaynak: Bir kara deliğin ilk görüntüsünü keskinleştirmek için makine öğrenimi kullanıldı

İlginizi Çekebilir