Markalar için influencer pazarlama yatırımlarının önündeki en büyük engel sadakattir.

CreatorDen, 2023 Influencer Marketing Genel Bakışını paylaştı.

CreatorDen, Türkiye’de faaliyet gösteren 50’ye yakın global ve yerel şirketin influencer pazarlama çalışmalarını analiz ederek hazırladığı Influencer Marketing’e Genel Bakış 2023 raporunun sonuçlarını paylaştı.

Araştırma çıktısına göre pazarlama profesyonellerinin %90,7’si influencer pazarlama ajansıyla çalıştığını belirtirken, %48,8’i iç kaynak ve süreçleri kullandığını belirtiyor. Öte yandan şirketlerin yüzde 27,9’u bir PR ajansı aracılığıyla influencer’larla iş birliği yapma konusuna sıcak yaklaşıyor.

“Aşağıdaki platformlardan hangisi son 12 ayda bir influencer pazarlama kampanyası gerçekleştirdi?” Söz konusu platformların en öne çıkanı ise %98 ile Instagram. Bunu %49 ile YouTube ve %47 ile TikTok takip ediyor. Twitch yüzde 21 ile dördüncü sırada. Ankete katılanların yüzde kırk altısı, toplam bütçelerinin yüzde 10’undan fazlasını influencer pazarlamaya ayırdıklarını belirtti.

sadakat çarpanı

İçerik üreticileri tarafına mercek tuttuğumuzda, araştırmanın işaret ettiği en büyük kusurun aslına uygunluk olduğu görülüyor. Dürüstlük eksikliği, markaların influencer pazarlama yatırımlarını artırmasının önündeki en önemli engeldir. İkinci sırada “yüksek bütçe/maliyetler”, ardından “takipçi riski/sahte etkileşim” geliyor.

Araştırma sonuçlarına göre markaların her zaman aynı içerik üreticileriyle çalışmayı tercih etmediğini belirtmekte fayda var. Buna göre, ankete katılanların yüzde 47’si “çoğunlukla farklı içerik üreticileriyle çalıştıklarını” belirtti. Influencer işbirliklerinde ankete katılanların yüzde 82’si ödeme/kullandıkça öde yöntemi olarak “paylaşınca öde”yi tercih ederken; Ücretsiz ürün/hizmetlerin %37’si.

İlginizi Çekebilir