Masanın altında! | Haber sitesi PolitikYol

İYİ parti Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyecek ama İYİ partiden kopan oylar belirleyici olacak. Ama vatandaşların moralini nasıl düzelteceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Hâlâ %60 – %65’lerde olan sisteme muhalefet varken, SEP’in işinin hiç de kolay olmadığına inanıyorum.

Geçen perşembe akşamı Millet İttifakı masası devrildiğinde çok sayıda vatandaşımız masanın altında kalmıştı. Onlardan biri benim. Ne yazık ki siyasi tecrübem bundan sonraki süreci yorumlamaya yetiyor. Yaşayacağız ve göreceğiz. Bir oy hakkımız var, Seçim Günü gönlümüzü ve aklımızı en çok memnun eden adaya ve partiye oy vereceğiz. Matematiksel gerçeklik, cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanmak için CHP+İYİP+HDP ittifakının gerekli olduğunu gösterdi.

Aslında bugün ile Perşembe sabahı arasında pek bir fark yok. HDP, Yavaş’ın adaylığını gerçekten takdir ettiğim bir şekilde desteklemezdi ama HDP’ye karşı çıkacak oylar garanti altına alınırdı. Bugün de benzer bir durum var. İYİ parti Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyecek ama İYİ partiden kopan oylar belirleyici olacak. Ama vatandaşların moralini nasıl düzelteceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Hâlâ %60 – %65’lerde olan sisteme muhalefet varken, SEP’in işinin hiç de kolay olmadığına inanıyorum.

dünya gündeminde: Yine büyük ülkelerin enflasyonu ve merkez bankalarının faiz artırımı gündemde. Fed’in en sevdiği enflasyon göstergesi olan PCE, Ocak ayında %4,7’lik çekirdek yıllık büyüme bildirdi. Piyasa beklentileri, 25 baz puanlık en az üç ek Fed faiz artırımına yükseldi.

Alman 10 yıllık tahvilleri 10 yıllık zirvesini geçti. Avro bölgesi çekirdek enflasyonu %5,3 ile yeniden rekor kırdı; Yıllık tüketici fiyatları endeksinin %7,4’e ulaşarak yine enerji ve gıda hariç rekor kırmasıyla, ECB’nin bu ay faiz oranlarını 50 baz puan artırması ve artışın Fed’den daha şiddetli olması ihtimali arttı. Öte yandan bazı ECB yetkilileri, faiz baskısına ek olarak parasal sıkılaştırmanın aynı baskıyla devam etmesi için baskı yapıyor. Bretix’in ardından İngiltere’nin Avrupa Birliği ile imza aşamasına gelmesi hem İngiltere hem de AB için çok olumlu bir gelişme olarak tanımlanıyor.

Çin ve Rusya: FBI, Kovid mikrobunun Çin’deki bir laboratuvarda geliştirildiğine dair şüpheleri olduğunu söyledi. Balonun patlamasının ve Rusya ile Çin’in yakınlaşmasının hemen ardından yapılan bu açıklama gerçekten dikkatimi çekti. Çin’in Rusya’nın müttefiki Belarus cumhurbaşkanını karşılaması bir karşı hamle olarak algılandı.

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı Ukrayna’yı mühimmatla desteklemek için bir plan hazırlıyor. Ayrıca Rusya’ya karşı 10 maddelik yeni bir yaptırım paketi hazırlıyorlar. Uluslararası yaptırımları çeşitli şekillerde delen Rusya için ise İngiltere, ABD ve AB yeni önlemler almak istiyor. Tek kelimeyle, cephede yeni bir şey yok.

Çin’in “Sıfır Covid” politikasından vazgeçmesinin ardından gelen PMI verileri, büyüme beklentilerini beklentilerin üzerinde ve ötesinde artırdı. Çin eskisi gibi büyümeye devam ederse, doğal olarak dünyanın ticaret ve ulaşım alışkanlıkları da geçerliliğini yitirebilir. Birkaç ay önce yazdığım gibi, Çin’in artık eskisi gibi olmayacağını ve yavaş yavaş Japonya ve benzerleri gibi ekonomik düzende yerini alacağını düşünüyorum. Bundan sonra Çin’e çok fazla güvenmememiz gerekiyor gibi görünüyor.

TÜİK’e göre 2023 Ocak dış ticaret açığı %38,4 artışla 14,2 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Şubat 2023 öncü göstergelerine göre dış ticaret açığı 12,2 milyar dolar. AKP hükümeti olumsuz haberlere doyamadı.

Türkiye’de Gündem: Türkiye 2022’de yüzde 5,6 büyüdü. Büyümeyi elbette TÜİK enflasyonuna göre değerlendiriyoruz ama ENAG’a göre pembe olmayacak. Büyüme, finans ve hizmet sektörlerinden kaynaklanmaktadır. Sanayi ve tarımın ekonomik büyümeye katkısı çok zayıf. Harcama açısından, tüketime yapılan harcamalar başı çekiyor. Birinci yılın sonunda hükümetin ‘Türk tipi kalkınma’ modeli sayısal olarak da çöktü. TL değersizleşecek, sanayi ve ihracatla birlikte büyüyeceğiz. Aylardır yazdığım gibi, kredi ve tüketim konusunda büyüdük.

Kişi başına düşen gelir 10.655 dolardı. Bu rakamı belirlerken milli geliri nüfusa bölüyoruz. Mülteciler hesaplamaya dahil edilmemiştir. Üç ila on milyon arasında mülteci olduğu söyleniyor. On milyon sayarsanız, kişi başına düşen gelir 8.500 dolar.

TÜİK’e göre Ocak 2023’te dış ticaret açığı yüzde 38,4 artarak 14,2 milyar dolar rekor seviyeye ulaştı. Şubat 2023 öncü göstergelerine göre dış ticaret açığı 12,2 milyar dolar. AKP hükümeti olumsuz haberlere doyamadı.

Şubat ayı TÜFE verileri açıklandı. TÜİK’e göre aylık enflasyon %3,15 ve yıllık %55,18 arttı. ENAG’a göre ayda %7,21 ve yılda 126,91 idi. Hükümet tarafından belirlenen 2023 enflasyon hedefi, varlığının ikinci ayında çöktü.

Maliye Bakanlığı Borç Ödeme Tablosuna göre Eylül ayına kadar 9 milyar dolarlık dış borç ödemesi var. Piyasalarda Pakistan’ın 7 milyar dolarlık dış borcunun ödenmesi konusunda temerrüde düşme korkusu var. Bilgi amaçlı paylaşmak istedim.

PAZAR

DOLAR/TÜRK LİRASI: Hedef iki ayda 21,5 ile 22 lira arasında. Mart ve Nisan aylarında 5 milyar dolarlık dış borç ödemesi var. Dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca, depremin etkisiyle Merkez Bankası brüt rezervi son üç haftada 8,5 milyar dolar azaldı.

BIST100: D&J endeksinin 32.600 puan civarında haftalık desteğinden bahsettik. 32.500 puanla geri döndü. Bu haftaki desteği 32.730 puan. Bist, direnç 5230 puan civarında. Desteğin 5000 puan seviyesinde olduğunu söyledik. Satın alma, varlık fonunun 1 milyar dolarlık destek alacağı beklentisiyle yapıldı. 5350 puan görmesine rağmen 5212 puanla kapattı. Yurt dışı satışları devam ediyor. 24 Şubat haftasında 260 milyon dolar kazandılar. Son altı aylık satışları 1,8 milyar dolar. Muhtemelen bir servet fonu satın almak için 1 milyar dolar daha veriyorlar. İlginç bir şekilde masanın devrilmesine tepki olarak düşerek tepki gösterdi. Bu, Bist’in güç değişimini kabul ettiği anlamına gelir.

ALTIN/ONS: Büyük ülkelerde faizler yükselmedikçe altının yukarı gidemeyeceğini söylemeye devam edeceğim. Rusya-Ukrayna savaş alanının derinleşip büyüyeceği endişesi onu geri tutuyor” dedi. Geçen hafta 1810 dolara tepki olabileceğini söylemiştim. Geçen hafta 1805 dolardan bir tepki geldi. Bu hafta destek 1825 dolar, direnç 1880 dolar.

EUR/USD: Birkaç haftadır 1.05-1.08 aralığında dinlenmeme rağmen, 1.1180 olan hedefim değişmedi. Geçen hafta 1.0566’dan tersine döndü ve haftayı 1.0632’de kapattı. Bu hafta direnç 1.0745, destek 1.0566. İngiltere ile AB arasındaki ticaret anlaşması ve ECB’nin Fed’den daha fazla faiz artıracağı beklentisi euro’yu güçlendirecek.

PETROL BRENTİ: Çin’de ekonomik aktivite toparlanmaya başladı ve aktivitenin devam edeceği beklentisi dört hafta boyunca 86.80$’da dirence yol açtı. Bir veya iki hafta 86.80’in üzerinde kalabilirse, bu işler toparlanıyor demektir.

Bitcoin: Ocak ayının başında, hafta kapanışı 17.450 doların altına düşmezse 24.000 dolarlık bir hedef tahmin etmiştik. 25.200 dolara yükseldi. ABD ve AB yetkililerinin ciddi bir finansal tehdit olarak gördükleri bankalar ile kripto para birimleri arasındaki ilişkiyi koparmaya yönelik eylemleri devam ediyor. Öte yandan, faiz oranlarındaki küresel artış kripto para birimleri için iyi değil. Fazla beklentiye girmemenizi öneririm. Bu, 19.750 dolara kadar rahatlayabilir.

İlginizi Çekebilir