Medeniyetler Korosu’nun Adana’daki Dayanışma Konseri Büyük İlgi Gördü

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 7 üyesi hayatını kaybeden ve çok sayıda üyesi enkazdan kurtarılan Antakya Medeniyetler Korosu, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde Adanalılarla buluştu. “Seyhan’dan İsyana” mesajının verildiği konser, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurov Üniversitesi ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun iş birliğiyle düzenlendi.

Konseri ilgiyle izleyen Başkan Zeydan Karalar, halkın dayanışma ruhuna dikkat çekti. Başkan Zeidan Karalar, “Zor zamanlarda birlik olan, dayanışma ruhu içinde her şeyini feda edebilen, yardıma koşan bir milletimiz var. Sizler dünyanın en güzel insanlarısınız ve hayranlığa layıksınız. Deprem Adana’yı da etkiledi, canlarımız gitti, binalarımız yıkıldı ama Hatay’da, Adıyaman’da, Kahramanmaraş’ta yıkımın boyutlarını, acıların boyutlarını görünce kendi acımızı unuttuk. Adana’daki kazada benden babasını kurtarmamı isteyen kızımızın, çocuklarını kurtarmamı isteyen ablamın feryatlarını asla unutmayacağım. Adana’da 5. gün çöpleri temizleyip 6. gün ekiplerimizi Hatay’a götürdük. Orada yaşanan felaketin boyutu inanılmazdı. Hepimizin kayıpları oldu. Allah böyle bir talihsizliğin bir daha yaşanmamasını nasip etsin. Ancak bu doğal gerçeklik karşısında önlem almalı ve hazırlık yapmalıyız. Şehirlerimizi depreme hazırlamazsak bir sonraki depremde Allah göstermesin çok büyük acılar yaşarız. Adana’da önemli paneller düzenliyoruz, Adana’nın sismik durumunu belirliyoruz. Bilim adamları bunun 1 yıl süreceğini söylüyor. Çok önemli bilim insanlarıyla çalışıyoruz. Hasarlı binaları güçlendirmek için çalışıyoruz. Tabii bu devletin desteğiyle yapılacak. Bir şehri depreme dayanıklı hale getirmek yıllar alan bir iştir. Bu hemen olacak bir şey değil” dedi.

Koromuzdan 7 ARKADAŞIMIZ VEFAT ETMİŞTİR

Medeniyetler Korusu’na da değinen Başkan Zeidan Karalar, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Medeniyetler Korosu, medeniyetler arasında bir köprü kurmak ve kadim şehrimiz Hatay’ın kültürel zenginliğini ve hoşgörü kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla 2007 yılında kuruldu. . . Koro, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi ve 2019 yılında Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel ödüle layık görüldü. 6 Şubat’ta merkezi Kahramanmaraş’ta olan ve 11 ili etkileyen depremde 10 bin vatandaşımızı kaybettik. Koromuz da 7 kardeşimizi kaybetti. Onların da kaldırılması gerekiyordu. Medeniyetler Korosu yükseldi, Hatay da yükselecek, ülkemiz yükselecek. Büyük bir dayanışma ile en kısa sürede ülkemizi tekrar ayağa kaldıracağız. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin temellerini öyle sağlam attı ki, kimse aramıza nifak sokamaz, bizi ayıramaz” dedi.

Deprem bölgelerinde dayanışma eylemleri yürütmek üzere Adana’da kurulan komitede; Komite Başkanı – Altın Koza A.Ş. Altın Bölüm Düşünce ve Sanat Platformu Yönetim Kurulu Başkanı V. Ismail Timuchin, Çukurov Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Khaluk Uygur, Prof. Dr. Atilla Arıdoğan, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nurettin Özdener, Gazeteci-Yazar Orkhan Apaydın, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mahmut Gögebakan ve Altın Koza A.Ş. Genel Müdür Hüseyin Orhan.

ADANA ŞİRKETİNDE DAYANIŞMA KONSERİ

2007 yılında kurulan ve birçok etnik grup, din ve mezhepten amatör sanatçıyı bünyesinde barındıran Antakya Medeniyetler Korosu, depremin harap ettiği şehirlerde yaraları sarmak ve ailelere destek olmak için hem kişisel olarak hayata dönmek hem de dayanışma göstermek için çalışıyor. Koroda depremde hayatını kaybeden 7 sanatçı ve depremzedeler korosu üyelerinin yer aldığı konser büyük ilgi gördü.

Amacı Hatay’ın kültürel zenginlik ve kültürünü barışa, hoşgörüye, iç ve dünya barışına ulaştırmak olan Antakya Medeniyetler Korosu’nun depremden sonra farklı illere dağılarak ilk kez bir araya gelen 200 üyesinden sağ kalanlar, Adana’nın düzenlediği söz konusu dayanışma konserinde.

Depremde en ağır yaralanmalardan birini yaşamak zorunda kalan Hatay’ın dünya markası haline gelen Hor’a da İstanbul’dan benzer bir teklif geldi. Adana’nın ardından İstanbul’da düzenlenecek geceye 40 kadar ünlü sanatçının katılacağı bildirildi.

KONSERE DESTEK VEREN KURUM VE ORGANİZASYONLAR:

1. ADANA BELEDİYESİ

2. KUKUROV ÜNİVERSİTESİ

3. GOLDEN KOZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4. ADANA ALPARSLAN TÜRKEŞ BİLİM VE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

5. DÜŞÜNCE VE SANATIN ALTIN ​​ORAN PLATFORMU

6. ADANA TIBBİ ODASI

7. ADANA KORO FEDERASYONU

8. ROTARY KULÜBÜ ADANA

9. AFAD – ADANA FOTOĞRAF SEVERLER DERNEĞİ

10. AKADEMİK PERSONEL TSUKUROV DERNEĞİ

11. TSUKUROV ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ

12. KUKUROV SANATSAL GİRİŞİMİ

13. Dr. GÖHAN GÜNDOĞDU MÜZESİ

14. FOTOĞRAF İLE SİNEMANIN BİRLEŞTİRİLMESİ – FOTOĞRAF

15. İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ADAN ŞUBESİ

16. KADER – KADIN ADAYLARI DESTEKLEME DERNEĞİ

17. KADİRLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR FONU – KAVAK

18. ASLANLAR

19. DÖNÜŞ

20. ODTÜ TÜRK HALK BİLİMLERİ MEZUNLARI DERNEĞİ

21. TÜRK ÜNİVERSİTESİ KADINLAR DERNEĞİ

İlginizi Çekebilir