Merkez Bankası’ndan bankalara ‘KKM’ uyarısı

Merkez Bankası, gerçek ve tüzel kişiler için TL’nin payı hesaplanırken, TL mevduat/katılım fonu hesapları kullanılarak açılan dönüştürme hesaplarının dikkate alınmayacağını açıkladı. Buna göre TL kredi veya Hazine KKM hesaplarının TCMB KKM’ye dönüştürülmesi TL pay sayılmayacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), menkul kıymetler ve yabancı para müessesesinin ek faiz oranı için belirlenen zorunlu karşılık tutarını aşan komisyon tutarının belirlenmesinde kullanılan Türk Lirası payının hesaplanmasında değişiklik yapılmasına karar verdi. para birimleri. Döviz mevduatı/katılım fonu kapsamındaki yükümlülükler.

Bloomberg HT’nin haberine göre TCMB, “Cumhurbaşkanı’nın mevduat ve sermaye hesaplarını destekleme kararı kapsamında TL nakdi kredi kullanan veya kur korumalı mevduat/özkaynak hesapları kullanan bankalar tarafından yapılan çeklerde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, döviz kurundaki artış, dönüştürme hesaplarının açığı bankamız tebliği çerçevesinde belirlenir. Bu kapsamda, TL mevduat/katılım fonu hesapları kullanılarak açılan söz konusu başvurular ve dönüştürme hesapları, gerçek ve tüzel kişilerin TL payları hesaplanırken dikkate alınmayacaktır.

İlginizi Çekebilir