Mersin Belediyesi’nden Hataylı süt üreticilerine büyük destek.

Depremin ardından yaraların sarılması için çalışma yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremzedeleri de unutmadı. Deprem bölgesinde ve Mersin’de yaşayan depremzedelere sağlıktan konuta, eğitimden gıdaya her alanda destek veren Büyükşehir Belediyesi, doğal afetten etkilenen Hataylı süt üreticilerinin ürünlerini de satın aldı.

KILIÇDAROĞLU PROJEYİ ANLATTI

Hatay’da yürüttüğü program kapsamında yapılan çalışmalara övgüde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Mersin Büyükşehir Belediyemiz buradaki süt üreticilerinden süt alarak onlarla peynir yaptı, ardından bu peyniri depremzedelere dağıttı. Yani ekonomi kendi içinde bir döngüye girdi. Avantaj, kimse zarar görmediğinde ve herkes kazandığında gelir.”

Çalışma hakkında bilgi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Selçuk Shahutoğlu, amaçlarının üreticilerin elinde kalan sütlerin boşa gitmemesini sağlamak ve yüzdeki yaraları sarmak olduğunu söyledi. karşılaştıkları mağduriyetten .

Şahutoğlu: “Amacımız depremden etkilenen süt üreticilerine yardımcı olmak”

Projenin Hatay Hayvan Yetiştiricileri Derneği iş birliği ile yürütüldüğünü belirten Şahutoğlu, “Süt üreticilerinin deprem sonrası yaşadığı süt pazarlama sıkıntısını azaltmak ve yeni bir çevre oluşturmak amacıyla Hatay Hayvan Yetiştiricileri Derneği ile yapılan görüşmeler sonucunda, Birlik içinde onlar için bir pazara 132 ton süt ulaştırıldı, kayıtlı üreticilerden toplandı ve 12 ton kaşar peyniri işlendi. Ardından bu ürünler 600 gramlık paketler halinde depremzedelerimize ulaştırılmaktadır. Bu sayede hem üreticinin elinde kalan sütü eş zamanlı olarak işledik hem de depremzedelere bir nebze olsun destek olduk.”

Danahaliloğlu: “Yapımcılar adına çok teşekkürler”

Hatay Hayvan Yetiştiricileri Derneği Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, çalışmaların Hatay’daki üreticiler için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, “Üreticilerimizin çoğu sıkıntı içindeydi. Mersin Belediyesi sayesinde 132 ton sütü üretici adına değerlendirdik. Üreticinin dışarıdan ikmal beklemesi zordu, bunu engelledik. İnsanların ürünlerini satıp paraya çevirip kendi parasıyla yem alması, başkasından yem beklememesi bizim için büyük olay. Üreticiler adına sizlere şükranlarımızı sunarız.”

HATALİ DEPREMİNİN MAĞDURLARI DA MEMNUN

Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir Fuar Alanı’nda kurduğu geçici barınma merkezinde kalan depremzedelerden Kader Berber isimli vatandaş, yapılan çalışmalardan çok memnun kaldıklarını belirterek, “Onlar ellerinden geleni yapıyorlar, biz çalışıyoruz. ne aç ne de aç. Söyleyecek bir şey yok. Hem Hatay firmamıza hem de imalatçılarımıza her konuda destek olmamız gerektiğini söyleyen depremzede Hüseyin Çelik, “Zaten tedarik ettikleri ürünlerin çoğu Hatay ürünü. Memnun kaldık, çok iyi destek veriyorlar. Yeme, içme, yatma yerimiz çok iyi, memnunuz. Her sabah kahvaltı veriliyor, öğle ve akşam yemekleri de güzel, konumumuzdan memnunuz.”

Hatay’da üretilen sütten peynir yapmanın çok keyifli olduğunu söyleyen Ecem Sultanoğlu, “Yediğimiz peynir sayesinde en azından Hatay hasretimiz giderildi. Anavatanımızı hissettik, mutluyuz. Geçirdiğimiz kötü günlerin ardından biraz daha iyiye gittik.”

İlginizi Çekebilir