Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, önümüzdeki yaz aylarına hazırlık amacıyla ilaçlama çalışmalarının süresini uzattı. Başta yeşil alanlar olmak üzere göletler, sulama göletleri, bataklıklar gibi birçok larva üreme alanı da dahil olmak üzere 100.000’den fazla üreme alanında ekipler çalışıyor.

Donanımlı ekipmanları ile çalışan, doğal yaşamı ve biyolojik dengeyi göz ardı etmeyen ekipler, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ilaçları kullanıyor. Mersin’in hemen hemen her noktasında görev yapan ekip, il sınırları içindeki tüm alanlarda sivrisinek, karasinek, larva, fare, ergin ve diğer zararlı haşere grupları ile ilgili periyodik olarak ilaçlama çalışmaları yapıyor.

Belediye, menfezler, havuzlar, göletler, rögar kapakları, bataklıklar, doğal çukurlarda biriken yağmur suları, sulama kanalları, kuyular, su varilleri, bodrum katlardaki su birikintileri, lağım çukurları, kanallar, durgun su birikintileri, dere yatakları, terk edilmiş alanlar ve haşere kontrol işleri çöplük gibi alanlar.

Çalışmalar Mersin’de 352 kişi, 109 ilaçlama makinesi, 101 Ulv, 8 araç sisleyici, 27 tutucu, 60 püskürtme tabancası, 92 el tipi ısı sisleyici ile yürütülüyor. Mersin genelinde tespit edilen 100.000’den fazla üreme alanında mücadele, kaynağın türüne göre tüm yıl boyunca devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda saha sorumlusu olarak görev yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Bülent Gül, havaların ısınmasıyla birlikte ilaçlama miktarlarını artırdıklarını belirterek, “Larva ile mücadelemiz devam ediyor. yılda aylar. . Çeşitli kaynaklarımızda kış boyunca sivrisinek larvalarıyla mücadeleye devam ettik. Şimdi baharın gelmesiyle birlikte çalışmalarımızı biraz daha hızlandırıyor ve ilaçlama döngülerini daha da artırıyoruz. Vatandaşlarımızı rahatsız eden haşereler çoğalmadan yumurta ve ergin ilaçlamalarına başladık” dedi.

Gül, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan beyazsinek, çayır sinekleri ve benzeri türlerin sadece bitki özsuyu ile beslendiklerini ve insan sağlığına herhangi bir zarar vermediklerini söyledi. İnsan sağlığına herhangi bir zarar vermezler. Vatandaşlarımız bunları görünce merak etmesin” dedi.

Çevreye zarar vermeyen ilaç kullandıklarını sözlerine ekleyen Gül, şunları kaydetti: “Yeşil bölgeden çıkan tüm haşere, böcek ve sinekleri yok etmek gibi bir görevimiz yok. Kontrollü bir şekilde çevreyi koruyarak ve vatandaşlarımızın memnuniyetini sağlayarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çevre dostu bir şekilde tedarik ettiğimiz ilaçlarımızı düzenli olarak kullanıyoruz.”

Jakagan ve sülük gibi insanlara zarar veren haşerelerle de mücadele ettiklerini anlatan Gül, şunları kaydetti: “Rögar kapakları, menfezler, sulama havuzları, çöp bidonları, çöp tenekeleri gibi kaynaklarda karasinek, sivrisinek, larva ve sineklerle mücadele ediyoruz. kaplar. Önümüzdeki günlerde havaların ısınmasıyla birlikte gece saatlerinde kıyasıya mücadelemiz başlayacak. Vatandaşlarımız nur içinde yatsın. Yaz başlangıcı için hazırlıklarımızı yaptık ve ilaçlamalar tüm hızıyla devam ediyor.”

İlginizi Çekebilir