Mersin Büyükşehir’den Deprem Göz Sağlığı

Mersin İl Belediyesi, Mersin 8’inci Bölge Gözlükçü ve Gözlükçüler Odası iş birliğiyle, deprem nedeniyle göz sağlığı sorunu yaşayan veya gözlük takamayan depremzedeler için geçici barınma alanlarında vatandaşlara göz sağlığı taraması yaptı. .

Depremin ardından tüm imkanlarıyla depremzedelerin yardımına koşan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin 8’inci bölge Gözlükçüler ve Gözlükçüler Odası ile birlikte depremzedelerin göz muayenesini gerçekleştirdi. Mersin’de barınaklara yerleştirildi ve görme sorunu yaşadı.

Çalışma hakkında bilgi veren Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahar Gülçay Sohbet Bakır, depremin ardından ortaya çıkan sorunlardan birinin de insanların sürekli kullanmak zorunda kaldıkları gözlüklerinin kırılması, kaybolması veya evlerinde kalması olduğunu kaydederek, “8. bölge Gözlükçüler ve Gözlükçüler Odası ile iş birliği yaptık. Mersin’in. Depremzedelerimizin bu sorunlarını çözmek ve memnuniyetsizliklerini gidermek için depremzedelere ücretsiz gözlük ve çerçeve dağıttık.”

Oda yetkililerinin deprem öncesi gözlüğe ihtiyacı olan ve reçeteli gözlük takan kişilere yardımcı olabileceklerini söylemesinin ardından, geçici barınma alanlarında gözlük kontrolü yaptıklarını ifade eden Çat Bakır, “Millet bu durumu dile getirdi. bu taramaları yaptıklarında başta fark etmemişler ama sonra görme sorunları onlar için çok önemliymiş. Ayrıca bilmedikleri bir şehirde özellikle bilmedikleri bir şehirde kendilerine bu konuda destek olduğumuz için, böyle bir konuda yardımcı olduğumuz için bize de teşekkür ettiler.”

Mersin 8. Bölge Gözlükçüler ve Gözlükçüler Odası Serkan Yakan, afetin ilk gününden itibaren Mersin bölgesinin tüm ilçeleri olmak üzere afetzedelere ücretsiz numaralı gözlük temin ettiklerini belirterek, ayrıca bir araya geldi. reçetesi olmayan görme engelli vatandaşlarımızın gözlük ihtiyaçlarını göz doktorları tarafından muayene edilerek karşılamaktadır.O günden bu yana 10-12 bine yakın doğal afet mağduru kardeşlerimize yetiştik.

Büyükşehir belediyesinden de yardım istediklerini belirten Yakan, şunları söyledi: “Görme engelli kişiler tespit edildi. Diğer bölgelerdeki Büyükşehir ile ilgili kısımlarda da değerlendirmelerimizi yapacağız. Tüm hastalarımıza, görme engellilerimize ulaşıp işlemlerimizi tamamlayacağız.”

İlginizi Çekebilir