Mersin’in ilk “Antika Pazarı”, kentliyi geçmişe götürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde “Hafızalarda eser vardır” sloganıyla kurulan “Antika Pazarı”, Mersin antika severleri tarihte yolculuğa davet ediyor. Yenişehir bölgesinde Çevre Yolu 2.5 üzerinde yer alan Murdoch sitesindeki pazar iki haftada bir cumartesi günleri kapılarını açıyor.

Antikçarşı’da gaz lambasından taş plağa, gramofondan radyoya, pirinçten tespihlere, dikiş makinesinden daktiloya, biblodan antika saate kadar çok çeşitli ürünler vatandaşlara sunuluyor. Mersin merkez ve ilçelerinden antikacılar ürünlerini satışa sunarken, antikaları görmek ve satın almak için gelen kasaba halkı, kendilerini geçmişe götüren şarkılar eşliğinde hafızalarında yolculuk ediyor. Antika pazarı 8 Nisan Cumartesi ve 22 Nisan’da açık olacak.

Açıldığından bu yana Antika Çarşısı’nda satış yapan Sakine Arslantaş, “Çok güzel, bayilerle konuştuğumuzda hiç böyle olmamıştı. Başkanımız Vahap Seçer çok şükür böyle bir etkinlik düzenledi. Mersin için de çok iyi oldu. Mağaza sahipleri de memnun” dedi. Mersin halkının pazara büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Arslantaş, “Yavaş yavaş duyuluyor ama tabii ki her geçen gün artıyor” dedi.

15 yıllık deneyime sahip gramofon ve plak koleksiyoncusu Murat Yılmaz, “Orada sadece kendi koleksiyonum var. Müzik gerçekten ruhun gıdasıdır, ancak plak tamamen farklı bir konudur. Taş plak dinlemek müziği en üst seviyeye çıkarıyor diyebilirim. 1,5 aydır buradayız. 15 günde bir stant kuruyoruz. Taş levha bulmak zor olduğu için ilgi biraz düşük ama inşallah bu pazar sayesinde bu ilgiyi artıracağız. Burada plakları dinliyoruz ve almak isteyenlere satıyoruz. Ayrıca epeyce gramofon sattık. Umarım müzik eski günlere döner. Çok iyi hizmet. Plak koleksiyonumu genellikle İstanbul ve Ankara’daki antika pazarlarından alırım. Böyle pazarlar da var. Mersin’de de olsun istedik. Belediyemize müziğe yaptığı tanıtım ve duyarlılıktan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Katılım da güzel.”

Abdullah Kendir, Antikçarşı’ya düzenli ziyaretçi geldiğini söyledi. Kenevir, “Yıllar boyunca biriktirdiğimiz ürünler. Antikacı açıldığında ilk başvuranlardan biri de bendim. Gerçekten sıradan insanlar buraya geliyor ve burada iyi satışlar oluyor. Çok meraklılar, ailecek geliyorlar, antika pazarını geziyorlar.”

Ahmet Şan, “Böyle tarihi, kültürel ve sanatsal çalışmalara büyük önem verdiği için mutlu ve mutluyuz. Katılım oldukça iyi, ilgi yüksek. Mersin belediyesine teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir