Meta’nın Yeni AI Modeli: Her Şeyi Segment Modeli (SAM)

Meta, daha önce görmediği nesneleri algılayabilen ve tanımlayabilen yeni AI modelini açıkladı.

Genellikle yapay zekanın mevcut malzemeler üzerindeki nesneleri tespit etmesi için eğitilmesi gerekir, ancak yeni Meta AI modeli nesneleri yardım almadan algılayabilir.

Sosyal medya devi, eğitim setinin parçası olmasalar bile görüntü ve videolardaki nesneleri algılayabilen Segment Any Model (SAM) adlı yeni bir yapay zeka modeli yayınladı. Bu AI modelinde, nesneler tıklanarak veya serbest metin komutları kullanılarak seçilebilir. Reuters’in de belirttiği üzere SAM teaserında “kedi” kelimesi yazılıyor ve SAM bu fotoğraftaki tüm kedileri öne çıkarmayı başarıyor.

Diğer modellerle de uyumlu olan SAM, tek bir görüntü kullanarak bir nesnenin 3B yeniden oluşturulmasına yardımcı olabilir veya bir karma gerçeklik başlığından görüntüler kullanabilir. Özünde, Her Şeyi Segment modelinin harici AI eğitimine olan ihtiyacı sınırladığı söylenir.

Hem AI modeli hem de veri seti, ticari olmayan bir lisans altında indirilebilir. Dolayısıyla içerik oluşturucular bu modeli kullanamayacaktır. Şimdilik SAM, araştırma ve teknolojiye erişimi genişletmek için kullanılacak. Meta şu anda yasaklanmış içeriği denetlemek, gönderiler önermek ve fotoğrafları işaretlemek için benzer bir teknoloji kullanıyor.

Geliştiriciler, mevcut modelin kusurları olduğunu kabul ediyor. Modelin mevcut sürümü, daha ince ayrıntıları gözden kaçırabilir ve sınırları tanımlarken bazı modeller kadar doğru çalışmayabilir.

Bununla birlikte, Her Şeyi Segment modeli komutları gerçek zamanlı olarak işleyebilirken, zorlu görüntü işleme söz konusu olduğunda çıkmaza girer. Meta, bazı daha özel AI araçlarının kendi alanlarında bu modelden daha iyi performans gösterebileceğini söylüyor.

Kaynak: Meta, daha önce görmediği nesneleri algılayabilen bir AI modelini paylaşıyor

İlginizi Çekebilir