Meta’ya Göre Yapay Zeka Dil Modeli: LLAMA

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, AI araştırmalarını desteklemek için LLaMA adlı yeni bir dil modelini duyurdu.

Yapay zeka araştırmalarına devam eden Meta, bu yönde önemli bir adım atarak LLaMA adlı yeni bir dil modelini duyurdu. Şirket Cuma günü, araştırmacıların temel LLaMA dil modeline erişim için başvurabileceklerini söyledi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bir Facebook gönderisinde, araştırmacıların çalışmalarını ilerletmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış LLaMA adlı yeni bir çekirdek yapay zeka dili modeli yayınladıklarını söyledi. Zuckerberg, büyük dil modellerinin “metin, konuşma, yazılı materyalleri özetleme ve matematiksel teoremleri çözme veya protein yapılarını tahmin etme gibi daha karmaşık sorunları çözme konusunda umut verici yeteneklere” sahip olduğunu yazdı.


Modelin piyasaya sürülmesi, yapay zekanın kullanıcı ve teknoloji şirketlerinin ön saflarında yer almaya devam ettiğini gösteriyor. Makaleler, çizimler ve diğer içerikleri oluşturabilen yapay zeka araçlarının artan popülaritesi, yanlış bilgilendirme, intihal ve önyargıyla ilgili etik kaygıları da artırıyor. Meta, AI dil modellerinin bu sorunları çözmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Meta, ChatGPT ve Bing gibi bir sohbet arayüzü sunmayan LLaMA’yı üniversiteler, STK’lar ve endüstri laboratuvarları gibi kurumların kullanımına açarak, bir blog yazısında “AI toplulukları (akademik araştırmacılar, sivil toplum, politika yapıcılar ve endüstri) genellikle “Yapay zeka ve özellikle sorumlu büyük dil modelleri için açık yönergeler geliştirmek üzere birlikte çalışmaları gerektiğine inanıyoruz.” Meta, topluluğun LLaMA’dan neler öğrenebileceğini ve nihayetinde LLaMA ile inşa edebileceğini dört gözle beklediklerini söyledi. Ancak, LLaMA’ya erişimin Meta onaylı araştırmacılarla sınırlı olduğu belirtilmelidir.

Zuckerberg, Şubat ayında Meta’nın şirketteki işten çıkarmalar ve yeniden yapılanma sonrasında “mühendislerin daha üretken olmasına yardımcı olmak için yapay zeka kullandığını” söyledi. Facebook ayrıca, insanların ilgilerini çekebilecek içerik önermek ve bunu şirketin reklam işine uygulamak için yapay zeka kullanıyor.

LLAMA meta blogunda yer alan bir gönderiye göre;

  • LAMA 65B,
  • LAMA 33B,
  • LAMA 13V ve
  • LAMA 7B

Farklı boyutlarda dört modelin birleşiminden oluşmaktadır. Model adlarındaki sayılar, her modeldeki milyarlarca parametreyi temsil eder. Diğer büyük dil modelleri gibi, LLaMA da bir dizi kelimeyi girdi olarak alarak ve metin oluşturmak için bir sonraki kelimeyi yinelemeli olarak tahmin ederek çalışır.

Kaynak: Facebook Ana Meta, AI yarışında hala ciddi bir yarışmacı olduğunu göstermek istiyor – CNET

İlginizi Çekebilir