MHP lideri Bahçeli: Anayasa Mahkemesi’nin mevcut yapısı tamamen kaldırılmalı

MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP’nin hazine yardımı üzerindeki ablukasının Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırılmasına ilişkin olarak, “Anayasa Mahkemesi’nin temel ve yargı ilkeleri kökten değiştirilmeli, hainlere zeytin dalı uzatan mevcut yıkıcı yapı tamamen ortadan kaldırılmalıdır. ortadan kaldırıldı. “

Bahçeli, partisinin PMK ve MDC toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“GERİ SAYIM BAŞLADI”

Bahçeli, “MHP ve Cumhur İttifakı, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine tam hazırlıklı ve başarılı olmaya kararlıdır” diyen Bahçeli, seçim sürecine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“ESK’nın seçimlere ilişkin kararı Resmi Gazete’nin aynı nüshasında yayımlandı. Seçim için geri sayım başladı. Ana hedefimiz bir an önce seçime gitmek ve asıl sorunların çözümüne dönmektir. Türkiye’nin kaybedecek bir saniyesi yok. Bizim derdimiz Türkiye’mizin kısa sürede toparlanıp eski haline dönmesi. 14 Mayıs seçimlerinin ülkemize hayırlı olması, seçim kampanyaları dönemine soğukkanlı ve sabırlı bir anlayışla, yaşadığımız acılar nedeniyle kutuplaşmalardan arınmış olması en büyük temennimizdir. MHP buna hazır. Siyasi muhataplarımıza çağrımız bu yöndedir. Son milletvekilliği seçimlerine katılma hakkı kazanan siyasi partilere hazineden ödenen 5.000 ödeneğin yüzde 2’si oranında yıllık ödenek belirlenir. Bu ödenek, her yıl hazine yardımı alacak siyasi partilere YSK tarafından açıklanan oy oranlarına göre bölünerek ödenir.

“AIME HDP Hazine Kasasını Açtı”

MHP lideri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’nin hazine yardımı hesabı üzerindeki engellemeyi kaldırma kararına hedef oldu.

Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı aday gösterdiğini açıklayarak şunları söyledi:

“Teklifimiz, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimler için siyasi partilere ödenen ödeneklerin 3 katının doğrudan depremden etkilenen il ve vatandaşlara aktarılmış sayılmasıdır. MHP bu muafiyetten vazgeçmeye hazır. Diğer siyasi partilerden duyarlılık umuyor. Biz öyle sanırken, Anayasa Mahkemesi’nin HDP ile ilgili kararı pervasızdır. Anayasa Mahkemesi oy çokluğu ile karar verdi ve yine sırasını gösterdi. HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’nde açılan dava devam ederken, terör ve bölücü yatağının alması gereken yardım engellendi. Bu mahkeme söz konusu blokajı kaldırıp Hazine kasasını HDP’ye açtı.

“AYM TÜRK HALKININ MAHKEMESİ DEĞİLDİR”

Bu karara oy veren mahkeme üyeleri vicdanlarının değil, ihanetin sesine kulak verdiler. Kanunun siyasallaştığını iddia eden müvekkillerin gürültüyü kirlettiğine dair bir eleştiri duyulmuyor. İşlerine geldiği zaman adalet diyorlar, gelmeyince de rafa kaldırıldığını iddia edecek kadar ikiyüzlüler. Cumhur İttifakı’nın önümüzdeki seçimlerden sonraki yegâne hedeflerinden biri yeni anayasadır. Anayasa Mahkemesi’nin kurum ve yargı ilkeleri kökten değiştirilmeli, hainlere zeytin dalı uzatan mevcut harabe yapısı tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Anayasa Mahkemesi Türk milletinin mahkemesi değildir. Bunu, teröristlere hazine kurtarma paketleri açılmasını iğrenç bir şey olarak görüyoruz. HDP kendi cumhurbaşkanı adayı istiyorsa Anayasa Mahkemesi Başkanında bulamadıkları özellikler var” dedi.

İlginizi Çekebilir