Microsoft, insanları Chrome yerine Edge kullanmaya teşvik ediyor

Microsoft, insanların Edge tarayıcısını kullanmasını sağlamanın yeni yollarını deniyor.

Microsoft, Google Chrome indiricilerini Chrome’a ​​geçmekten caydırmak için çalışıyor. Bunu yapmak için, Windows kullanıcıları için Chrome indirme sayfasında reklamlar görüntüler.

“Microsoft Edge, Microsoft’un ek güvenliğiyle Chrome ile aynı teknoloji üzerinde çalışıyor” diyen reklamlarla Microsoft, tarayıcısının güvenlik açısından ek bir avantajı olduğunu ima ediyor. Reklam, adres çubuğunun altındadır ve google.com/chrome’un bir parçasıdır.

Microsoft, insanları Chrome'dan uzaklaştırmak için çalışıyor

Google, Microsoft kadar agresif olmasa da bazen benzer araç ipuçları gösterir. Örneğin, Mac için Safari’de Google Arama’yı açtığınızda, köşede “Google Chrome kullanmanızı önerir” yazan bir açılır pencere görürsünüz. Ancak önemli bir fark var: Google, web sitesinde reklam görüntülerken Microsoft, Edge ile ilgili mesajını Google Chrome sayfasının en üstüne ekleyerek sayfanın bir parçası haline getiriyor.

Microsoft’un bu hamlesi, teknoloji dünyasının zaman zaman bahsettiği bir vakayı anımsatıyor. Çünkü 2001 yılında Microsoft, Internet Explorer’ı Windows işletim sistemiyle birlikte ücretsiz olarak getirdiği gerekçesiyle ABD hükümetinin karşısına Internet Explorer konusunda çıkmış ve kullanıcılarını bu tarayıcıyı kullanmaya teşvik ederek bu sektörde tekel haline gelmiş ve iş kaybetmiştir. Bu dava, Microsoft ve Bill Gates tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Microsoft, Chrome indiricilerini Edge ile agresif bir şekilde dışarıda tutmaya çalışıyor – 9TO5Google

İlginizi Çekebilir