Millet İttifakı başkan adayı Kılıçdaroğlu iktidara: Bizimle görüşmek yerine çadır, konteyner sorununu çözsünler.

Millet İttifakı başkan adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta yetkililere seslenerek, “Çadır ve konteyner sorununu bizimle tartışacaklarına çözsünler” dedi.

Kılıçdaroğlu, Nurhak Kahramanmaraş ilçesinde depremden etkilenen vatandaşları ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra Elbistan bölgesine geçti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu çadırkenti ziyaret eden Kılıçdaroğlu’nun parti rozeti yerine Türk bayrağı rozeti taktığı görüldü.

“ÇADIRLAR VE KONTEYNERLER İÇİN GEREKLİLİKLER”

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanım şahsında Mansur’a teşekkür etmek istiyorum. Çok çaba sarf ettin. Zor şartlarda çalıştınız, bunu biliyoruz. Bunu da zaten biliyoruz. Bu nedenle bundan sonra görevlerinizi sevgi ve saygı ile yerine getireceksiniz. Sayın Başkan Mansur Yavaş, arkadaşlarıyla elinden geleni yapıyor. İhtiyaç bitti ihtiyaç kalmadı demiyoruz ama önce çadır lazım, sonra konteyner lazım, sonra hayat devam ediyor. İhtiyaçlarla ilgili olarak Yavash Bey elinden geleni yapacaktır.

“Umarım buradaki yaralar bir an önce sarılır”

Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye coğrafyasının neresinde olursak olalım, acı çekiyorsak acı çekenlere birlikte koşarız. Yani yaraları sarmaya çalışıyoruz. Buna ikna olmanızı istiyorum; Sadece Elbistan ve Kahramanmaraş’ta değil, deprem olan kırsal köylerde de tüm belediye başkan arkadaşlarım ellerinden geleni yapıyorlar. Elbistan da çok değerli bir bölge. Burası gelişen ve gelişen bir bölge. Umarım buradaki yaralar bir an önce sarılır” dedi.

Elbistan’ın il olma arzusuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Bu beklentiyi biliyorum. Bu beklentileri bize çeşitli mecralarda dile getirdiler. Tabii şartlara bakacağız. Aceleyle vaatlerde bulunma geleneğim yok. Tabii Elbistan’ın şartları uygunsa il olması güzel olur. İnşallah vali burada olur ve siz de bu valiyi görürsünüz” dedi.

“DEPREMİN İKİNCİ GÜNÜ BURAYA LİDER GELMEZKEN GELİYORUM”

Hararetli tartışmalardan çıktıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, iktidar kanadına seslenerek, “Deprem bölgesinde hala çadır ve konteynır sorunu varsa bizimle görüşmek yerine hızlıca çözsünler” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bu bir hizmet değil mi? Bu bir hizmettir. Bırak gitsinler. Gelin birlikte yapalım, kim neyi halledebilir ve herhangi bir sorunu çözebilir. Mutlaka “hiçbir şey yapmıyorsun” değil. Yapıyoruz arkadaşlar. İşte belediye başkanımız. Geziyoruz, görüyoruz. Biz de gözlerimizle görüyoruz. Başsağlığı diliyoruz. Acıyı paylaşıyoruz. Kötü siyasetten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyoruz. “Bizi buraya sokmaya çalışıyorlar” diye bir şey yok efendim, yok. Her birimiz deprem anında burada yaşanan acıyı hissetmeyen bir insan olabilir miyiz? Böyle bir şey yok. Burada göçüğün altında olacak ve orada “Ben hiçbir şey yapmıyorum” diyeceksiniz. hayır efendim Buraya önce Başkan Mansur geldi. Git, bak, arkadaşlarına sor. Depremin ikinci günü genel başkan gelmeyince ben geldim. Yaralar, acı, ağlama, çocuklar gördüm. Nasıl bu kadar hararetli bir tartışmaya girebilirler? Bu tartışmalar bizi ilgilendirmiyor.

“BİZİMLE KONUŞURLARSA ÇADIR VE KONTEYNER SORUNUNU ÇÖZERLER”

Vatandaşların yaralarını sarmak istiyoruz. Vatandaşların mahallelerinde huzur içinde yaşamalarını istiyoruz. Bu bizim en büyük dileğimiz. Bir şey yaparlar mı yapmazlar mı bilmiyorum ama elimizden geleni yapacağız. Yine deprem bölgesindeki çadır ve konteyner ile ilgili bir sorun varsa bizimle görüşmek yerine hızlıca çözsünler. Şiddet içeren tartışmalar bize hiçbir zaman fayda sağlamadı. Bu konuları kötü niyetli tartışmaların dışında ele alacağız. Yeniden mutlu ve güler yüzlü bir ülke olmak istiyoruz. Bu bizim en büyük temennimiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, geceyi çadır kentte geçirmekle ilgili bir soruya, “Acıyı paylaşmak istiyorsanız, en azından belli bir süre acıyı yaşayanlarla aynı koşullarda yaşamalısınız” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir