Millet İttifakı başkan adayı Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta konuştu: Millet İttifakı olarak var olan bütün sorunları ele alacağız.

Millet İttifakı başkan adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada, “Devletin başındakiler kısa, orta ve uzun vadede ne yapacaklarını açıklasınlar. Devlet liyakatle yönetilir. Neyin nasıl yapılacağını anlatır. Milli İttifak olarak var olan bütün sorunların üzerine gideceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bankalar hükümetle konuşup proje geliştirmeli ya da siyasi otoriteler bankalara garanti vermeli.

Birçok kişi de Kahramanmaraş’tan ayrıldı. Nitelikli eleman eksikliği nedeniyle fabrikalar verimli çalışamıyor, bazıları da hiç çalışamıyor. Nitelikli personelin işe geri getirilmesi için teşviklerin getirilmesi gerektiği de belirtildi. Sanayici, “Sana bir maaş vereceğiz, devlet de bir maaş daha verecek” dedi. ifade edeyim dedim.

Çiftçiler zor durumda. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız bir protokol hazırladı. Bu kapsamda imkanlar sağlanacaktır. Gübre ve yem desteği sağlanacaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş’a sağladığı destek, sorumlu olduğu illerin yanı sıra diğer büyük belediyelerimize de ulaştırılacaktır.

Devleti yönetenler kısa, orta ve uzun vadede ne yapacaklarını açıklasınlar. Devlet liyakatle yönetilir. Neyin nasıl yapılacağını anlatır. “Acaba bürokratlar gelip sizinle görüştüler mi?” Diye sordum. Arkadaş yok. Kamu yönetimi ciddiyet gerektirir; devlet gündelik kararlarla yönetilemez. Bu anlayış sorunu çözmez.

Tüm hemşerilerime şunu söylemek istiyorum, kimse umutsuzluğa kapılmasın. Milli İttifak olarak var olan bütün sorunlara el atacağız. Türkiye güçlü ve yeterli kaynaklara sahip bir ülkedir. Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetime sahip olduğumuzda birçok kuruluştan yardım ve kredi alabiliriz.

Ayrıca deprem bölgesi ile ilgili verilecek kararlar bir bütün olarak alınmalıdır. Çözümler bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Bu kadar insanın ölümünden sorumlu olanların, imzacıların sokaklarda kol kola dolaşmasını kabul etmeyeceğim. Onlardan da hesap sorulmalıdır. Bu kadar insanın kanı yerde kalmamalı.

İlginizi Çekebilir