Millet İttifakı seçimi kesin kazanacak!

Halk Birliği’nin tarihin tozlu sayfalarında kendisine yer hazırladığını düşünüyorum. Seçimi kazanma olasılığı sıfır. İddialı olduğunu biliyorum ama benim gördüğüm bu. Muhalefeti ve vatandaşları umutsuzluğa sürükleyen sorunlar var. Tarafların pozisyonlarını güçlendirme çabaları endişe kaynağı.

ABD, ÇİN, RUSYA: Putin geçen hafta birkaç rahatsız edici açıklama yaptı. Operasyonu genişletme ve Batı silahlarının etkili olduğu yerlerde düzenleme planından bahsetti. Bu söylemi desteklemek için Moldova ile anlaşmayı feshetti. Nükleer silah haritasının hazır olduğunu söyledi. Henüz pazar yok.
Çin, Rusya ile ilişkilerinin “kaya gibi sert” olduğunu söyledi. Rusya-Çin ve Avrupa-Ukrayna ittifakları dünya için felaket riskini azaltmak yerine her geçen gün artırıyor.

Fed ve ECB Faiz Oranı Beklentileri: Fed’in protokollerine ilişkin yansımalar devam ediyor. Zirve yatırımcı beklentisi %5,36’ya yükseldi. Mart ayında Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan, ECB’nin ise 50 baz puan artırması bekleniyor. Bu gerçekleşirse euro/dolar paritesi euro lehine güçlenmeye başlayabilir.

Deprem ve seçimler: Doğal olarak Türkiye’nin asıl görevi depremin acısını ve yaralarını sarmaktı. Küresel gündemle fazla ilgilenmiyoruz. Deprem ve seçimler. Tamamen bu iki konuya odaklandık. Depremin ekonomi üzerindeki etkileri henüz tartışılmadı. Ancak geçen haftaki yazımda kendisini çok ciddi şekilde etkileyeceğini kabaca rakamlarla anlatmıştım. Önümüzdeki günlerde akademisyenler yavaş yavaş daha teknik rakamlarla raporlarını yayınlamaya başlayacak.

Rakamlara yansıyanlara kısaca bakacak olursak; Örneğin, merkez bankasının brüt döviz rezervleri iki haftada 7 milyar dolar düştü. Krediler büyük ölçüde zayıfladı. Son iki haftanın ortalama kredisi 15 milyar lira. Ocak ayı ortalaması 60 milyar liraydı. Tezgah üstü faizlerdeki düşüş devam ederken, ekonomiyi destekleyen krediler önemli ölçüde yavaşladı.

Geçen yılın başından beri “Türk lirası ile kredi çeki, mal alımı” yazmaktan bıkmadım. Bakın 2022 Aralık ayının son haftasında 475 bin lira olan otomobilin liste fiyatı 2023 Şubat ayının son haftasında 620 bin liraydı. İki aylık zam 145 bin lira. otuz%. Aralık ayında aracın tamamı için yıllık %1.89’dan kredi çekseniz, kredinin maliyeti 47 bin TL olacaktır. İki ayda, yıllık oranın neredeyse üç katını kazanırsınız. Ayrıca yeni bir araba bulmak da zordur. İkinci el otomobilin fiyatı 675 liraya yükseldi. Sadece arabada değil. Aynı durum her ürün için geçerlidir. Çamaşır makinesinden peynire. Bu yüzden insanlar sürekli alışveriş yapıyor. Kredi kartları, krediler. Tek bir yere kilitleneceğiz. Allah o günden sonra Türkiye’yi korusun.

Depremin etkilerini önümüzdeki günlerde konut sektörüne olumsuz bir etki olarak görebiliriz. Ancak bu, arazi satışını hızlandırabilir. İnsanlar malikane yüzünden paniğe kapılacak.

Araba fiyatları yükselebilir. Depremin olduğu bölgede ciddi araç kayıpları yaşandı. Mevcut arabalarının sadece yaklaşık %15 sigortası olduğu söyleniyor. Bu durum otomobil talebinde bir patlamaya neden olmayacak olsa da otomobil talebinde bir miktar artış yaşanacak.

Seçim sorunu netleşti. Büyük olasılıkla, seçimler zamanında yapılacak. Muhalefetin bir an önce adayını netleştirmesi ve sahaya girmesi gerekiyor. Türkiye’nin maddi ve manevi durumu çok karışık. İttifak ne olursa olsun, her iki taraf da konumunu güçlendirmeye çalışıyor. Çünkü seçimler sonucunda nasıl bir ortamın gelişeceği belli değil. Vatandaşlarımız maddi ve manevi olarak sandık başına gidecek. Seçimlerden sonra çok ilginç sonuçlar.

Geçen yılın başından beri “Türk lirası ile kredi çeki, mal alımı” yazmaktan bıkmadım. Bakın 2022 Aralık ayının son haftasında 475 bin lira olan otomobilin liste fiyatı 2023 Şubat ayının son haftasında 620 bin liraydı.

Bir tarafın “Ümmetin lideri Erdoğan” derken diğer tarafın “Bir sürahiye oy verirdim” demesi de bence aynı duygusal çalkantının göstergesi. Ulusal İttifak’tan sözlü adaylara bakıyorum. Hepsi nitelikli, bilgili, dürüst, halkla ilişkiler konusunda tecrübeli ve liyakat sahibi kişilerdir. Hafifçe söylemek gerekirse, onları “sürahi” ile karşılaştırmak utanç verici. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılına talip olanlar neden testiyi ortaya koysunlar? Milli İttifak kadroları, siyasetin çirkin yüzünün etkileyici çekiciliğine kapılmadıkça Türkiye’yi bir sonraki aşamaya taşıyacak bilgi ve beceriye sahiptir.

Halk Birliği’nin tarihin tozlu sayfalarında kendisine yer hazırladığını düşünüyorum. Seçimi kazanma olasılığı sıfır. İddialı olduğunu biliyorum ama benim gördüğüm bu. Muhalefeti ve vatandaşları umutsuzluğa sürükleyen sorunlar var. Tarafların pozisyonlarını güçlendirme çabaları endişe kaynağı. Ve “Ben buna oy vermem, buna oy vermem” diyen seçmenlerin çoğunluğu. Aslında demokratik bir ülkede bir adaya oy vermek ananın ak sütü kadar doğal bir haktır.

Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu mevcut koşullarda “kişiye değil sisteme oy vereceğini” anlamak çok daha mantıklı olacaktır. “Ona oy vermeyeceğim” diyenlerin sandık başına gitmesi yeni başkanın kazanmasına engel olmayacak. Kimin başkan olacağını sadece yüzde kaç belirleyecek. Yeni cumhurbaşkanı %52 ile mi yoksa %58 ile mi seçilecek? Belirleyici olacaklar. Siyasi uzmanların, bilim adamlarının, sosyologların ve hatta araştırma şirketlerinin kendi doğruları ve bilgileri ışığındaki görüşlerinin bu seçimde belirleyici olmayacağını düşünüyorum. Çünkü bu grupta “Bu aday kazanılmazsa kazanılmaz, böyle yapılırsa kaybeder” diyenler çoğunlukta. Kim ne derse desin bu yıl hükümet değişecek.

PAZAR

DOLAR/TÜRK LİRASI: Üç hafta boyunca doların tüm para birimleri karşısında değer kazanması sonucu yükseldi. Türkiye’de henüz özel bir hareket yok. Ancak teknoloji atlamak için fazla zaman kalmadığını söylüyor. Hedef iki ayda 21,5 ile 22 lira arasında. Bu panik fiyatlandırması değil. Normal teknik hareket. İki haftadır aynı şeyi yazıyorum.

BIST100: ABD ve Avrupa borsaları, merkez bankalarının faiz artırım haberlerine tepki vermiş görünmüyor. D&J endeksi haftayı çok kritik bir notla kapattı. Destek seviyesi bu hafta 32.600 civarında, ancak 32.050’nin altına düşüş panik satışına yol açabilir. Hedef hemen 29.500 puan içeriyor.

Bist: Direnç bu hafta 5230 puan civarında. Destek 5000 puan seviyesinde. Yabancı yok, hacim yok. Borsanın babaları satamaz, kuruluşlar ve devlet tarafından desteklenirler. Bu durumda borsa dalgalanır. Deprem nedeniyle çimento, demir ve çelik hisseleri yükseldi. Bundan sonra leasing, beyaz eşya, mobilya ve nakliye firmalarını da düşünmekte fayda var. Kısa vade ile alım-satım yapacakları ve kredili alım satım yapacakları “yapmamaları” konusunda bir kez daha uyarayım.

ALTIN/ONS: “Büyük ülkelerde faizler yükselirken altının yükselemeyeceği” konusunda ısrar etmeye devam edeceğim. Altın daha sert düşebilir, ancak Rusya-Ukrayna savaş alanının derinleşip genişleyeceği korkusu onu devam ettiriyor. Bu durum gerçekleşirse faiz oranlarındaki artış ne olursa olsun altın hızla yükselecektir. Geçen hafta “1810 dolara düşse bile toparlanması önemli” dedim. Geri gelip birkaç hafta önce bahsettiğim 1785 dolarlık desteği göremeyecek gibi görünüyor.

Benim gibi risk algısı düşük biri için bile cazip bir yer. Dolar 19 liranın altındaysa lira ile almak kazancı ikiye katlayabilir. Elbette 1785 doları kırın. Ama uzun zamandır, “Gidebileceği yerin, en fazla 1.900 doların altına büyük umutlar bağlamayın” diyorum. Cesaretin varsa, bence buradan satın alabilirsin. Onu açıklamaya çalışıyorum.

EUR/USD: “Paritenin 1.0470 olasılığı olmasına rağmen, 1.06’nın altında kalmasını beklemiyorum” tahmininde bulundum. 1.06 bozuldu. Ancak bu yıl euronun dolardan daha fazla kar getireceğini düşünüyorum. Birkaç haftadır 1.05-1.08 aralığında dinlenmeme rağmen, 1.1180 olan hedefim değişmedi. Geçen yılın son çeyreğinden 2023 Mart sonuna kadar 1,08’de kalmasını ve Nisan’a kadar 1,12’ye çıkmasını bekliyordum. Çok hızlı bir şekilde 1.11 seviyesine ulaştı. Sanırım bu hızı sindirecek ve yoluna devam edecek.

DOLAR ENDEKSİ: Üç haftada 105 puana hatta biraz daha fazlasına ulaşabileceğini ancak 105 puanın üzerinde kalamayacağını tahmin ettiğimi yazdım. 105.20’nin üzerinde iki veya üç hafta olduğu sürece, bu tahmine bağlı kalacağım. Üç hafta önce 100 puan hedefleyenler şimdi 109 puan hedefliyor. 100 puan görmedim, 109 puan da görmüyorum.

PETROL BRENTİ: Geçen hafta, “direnç 86,85 dolarda ve destek 80 dolarda. Bunun için desteği test etme olasılığının daha yüksek olduğunu görüyorum.” Tahmin ettim. 81.80 doları gördü. Destek ve direnç değişmedi. Ancak 75 dolar hedefe geri döndü.

İlginizi Çekebilir