Milletler İttifakı başkan adayı Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanına hakaret suçunu kaldıracağız

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye’de sıkça kullanılan “cumhurbaşkanına hakaret” maddesinin seçilmesi halinde kaldırılacağını duyurdu. Kılıçdaroğlu, “Milletler İttifakı içinde ifade özgürlüğünü yeniden tesis edeceğiz ve sabahın erken saatlerinde tweet atan hiçbir genç tutuklanmayacak. Ülkemiz hak etmediği bu canavarca maddeden kurtulacaktır.”

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu, Erdoğan iktidarı döneminde en çok tartışılan konulardan biri oldu. Bu dönemde 160 binden fazla kişi hakkında soruşturma açıldı, 45 bine yakın kişi Erdoğan’a hakaretten yargılandı, 13 bine yakın kişi hüküm giydi. Bu nedenle gözler TCK’nın 299. maddesine çevrildi.

DW Türkçe, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na 14 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu maddeyle ilgili herhangi bir işlem yapıp yapmayacağını sordu. Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs’tan sonra TCK’daki “Cumhurbaşkanına hakaret” maddesinin kaldırılması için yasa teklifi vereceklerini belirterek, “Türkiye 15 Mayıs sabahına özgür uyanacak, başta tüm vatandaşlarımızın yaşadığı bir ülke yaratacağız. Gençlerin kendilerini özgürce ifade edebildiğinden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

299. maddenin tarafsız cumhurbaşkanları için oluşturulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa değişikliğinin ardından cumhurbaşkanına 299. maddede öngörülen ek koruma zırhlarının giydirildiğini ve kendisine yönelik en ufak eleştirilerin bile yargıya taşındığını kaydetti. .

Cumhurbaşkanı’na hakaret niteliğinde iddialı verilere işaret eden Kılıçdaroğlu, bu yazının vatandaşların ifade özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtladığını kaydederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Rakamlar açıkça gösteriyor ki bu madde Erdoğan döneminde bir intikam aracına dönüştürüldü. Bir siyasi partinin genel başkanı unvanını da kullanan cumhurbaşkanı, 21. yüzyılda demokrasinin olmazsa olmazı olan düşünce ve ifade özgürlüğünü öğrenmeli, farklı seslere ve farklı görüşlere tahammül etmeyi öğrenmeli ve insanları dinlemeye çalışmalıdır. kendi görüşleri olmayan, onları susmaya zorlamak yerine. Ulusal İttifak’ın yetkisi altında ifade özgürlüğünü geri getireceğiz ve tweet atan hiçbir genç sabahın erken saatlerinde gözaltına alınmayacak. Ülkemiz hak etmediği bu canavarca maddeden kurtulacaktır.”

Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi, Cumhurbaşkanı’na hakaret eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını sağlar. Suçun alenen işlenmesi halinde ceza altıda bir oranında artırılır. Bu ceza miktarını 4 yıl 8 aya çıkarıyor. Ancak bu Kanunun uygulanması Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir