Milletler İttifakı Başkan Adayı: Kılıçdaroğlu

Altı Tablo bugün 14. toplantısında bir başkan adayı belirledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’ndan cumhurbaşkanı adayı olarak seçildi. Kılıçdaroğlu yaptığı ilk açıklamada, “Milli İttifakı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için bir yol haritası üzerinde mutabık kaldık. İçerisine 11 adet ürün yeni konuldu. Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde diğer Millet İttifakı üyesi partilerimizin de seçkin başkanları başkan yardımcılığı yapacaklardır.

Mutluluk partisi genel merkezinde saat 16.00’da başlayan liderler toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal.

Liderler, Mutluluk partisi genel merkezinden kalabalığın karşısına çıktı.

İlk olarak söz alan Karamollaoğlu seyircileri selamladı. SAADET lideri, “Onbinlerce kardeşimiz vefat etti. Birçok şehirde binalar neredeyse yok gibiydi. Merhuma Allah rahmet eylesin. Bugün neden burada olduğumuzu biliyorsun. Hava biraz soğuk. Bu toplantılardan sonra aldığımız kararı açıklamayı görev sayıyorum. Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Bu görevde sana bol şans diliyorum. Hepinize bu görevde başarılar diliyorum.”

Karamollaoğlu, sözü Kılıçdaroğlu’na bıraktı.

BAŞKAN YARDIMCISI ULUSAL İTTİFAK’IN GENEL MÜDÜRÜ OLACAK

Kılıçdaroğlu, “Değerli kardeşlerim, hepinizin huzurunda çok değerli başkanlarıma teşekkür ediyorum. Yunus Emre, ayrılırsak doyacağımızı, ayrılırsak yok olacağımızı söylüyor. Yunus Emre’den ilham alarak Türkiye’nin tüm renklerini bir sofrada buluşturmaya karar verdik. Bu sofra Halil İbrahim’in sofrasıdır, hiçbir çocuk aç yatmaz.

Bizim soframız barışın, kardeşliğin sofrasıdır. Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımak en büyük hedefimizdir. Allah’ın yardımıyla bunu hep birlikte başaracağız.

Milli ittifak olarak istişare ve uzlaşı ile Türkiye’yi yöneteceğiz. Milletler İttifakını oluşturan siyasi partilerin liderleri olarak, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için bir yol haritası üzerinde mutabık kaldık. İçerisine 11 adet ürün yeni konuldu.

Bu kapsamda parlamenter sisteme geçişte ulusal birliğe üye olan diğer partilerimizin de seçkin başkanları başkan yardımcılığı yapacaktır. Milletler İttifakı’nın kapıları ortak Türkiye hayalini paylaşan herkese açıktır.”

GEÇİŞ SÜRECİNİN YOL HARİTASI

Milletler İttifakını oluşturan siyasi partilerin liderleri de güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci için Yol Haritasını paylaştı. Genel Başkanların üzerinde mutabık kaldığı hususlar şöyle:

bir. Geçiş Dönemindeki Türkiye; Anayasa, kanun, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetim ilkeleri çerçevesinde, güçlendirilmiş parlamenter sistem ilke ve hedefleri ile üzerinde mutabık kaldığımız referans metinler çerçevesinde istişare ve uzlaşı ile yöneteceğiz.

2. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişe ilişkin anayasal değişiklikler YSK’nın genel seçimlerde ortaya çıkan yapısı ile en kısa sürede tamamlanarak yürürlüğe girecektir.

3. Geçiş döneminde Millet İttifakını oluşturan partilerin liderleri Başkan Yardımcısı olacak.

4. Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakı’na bağlı siyasi partilerin genel seçimlerde seçecekleri milletvekili sayısına göre belirlenecek. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan tarafından temsil edilecek. Bakanlıklara paralel olarak oluşturulan Cumhurbaşkanlığına bağlı siyasi komiteler ve makamlar kaldırılacaktır.

5. Bakanların atanması ve görevden alınması, mensubu oldukları siyasi partinin genel başkanı ile anlaşarak Cumhurbaşkanı tarafından yapılır.

6. Geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetki ve görevlerini katılım, istişare ve uzlaşma ilkelerine uygun olarak kullanacaktır.

7. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) arasındaki yetki ve sorumluluk dağılımı, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenecektir.

8. Başkan; Seçimlerin yeniden başlaması, olağanüstü hal ilanı, milli güvenlik politikası, cumhurbaşkanlığı kararları, kararnameler ve genel düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalar, Milli İttifakı oluşturan partilerin liderlerinin mutabakatıyla yapılacak. .

9. Geçiş sürecinde, mevzuat işbirliğini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.

10. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin tamamlanmasıyla birlikte mevcut cumhurbaşkanının varsa siyasi partilerdeki üyeliği sona erecek.

11. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesinin ardından 13. Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni seçimlere gerek kalmadan görev süresini tamamlayacak.

12. İstanbul ve Ankara başkentlerinin belediye başkanları, Cumhurbaşkanının uygun göreceği tarihlerde ve belirli sorumluluklarla cumhurbaşkanı yardımcılığına atanacak.

İlginizi Çekebilir