Milletler İttifakı’ndan “Deprem” açıklaması: “Depremin etkilerinin ortadan kaldırılması için kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar için komisyon kuracağız”

Milli İttifak deprem gündemiyle buluştu. Açıklamada, “Kısa, orta ve uzun vadede yürütülecek kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar ve bu konuda ortak çalışmalar için bir komisyon oluşturacağız.” denildi. 13 Şubat’ta yapılması planlanan görüşmenin 2 Mart’a ertelendiği açıklandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülke ve millet olarak tarihimizin en büyük acılarından birini yaşıyoruz. Bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

İktidarın şaşkınlığına, beceriksizliğine ve ayrımcı tavrına rağmen; Depremin olduğu ilk andan itibaren görevlerini ifa eden ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan kurumlarımıza ve devlet görevlilerimize teşekkür ederiz. STK’larımıza, vatandaşlarımıza, büyük dayanışma gösteren, büyük fedakarlık ve emekle çalışanlarımıza, uluslararası dayanışma gösterenlere ve emeği geçen tüm isimsiz kahramanlarımıza minnettarız.

Depreme yatkın bir ülke olan Türkiye’de doğal afet öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı ve yeterli önlemlerin alınmadığı açıktır. Önceleri başbakanla ilişkilendirilen AFAD’ın kurumsal kapasitesinin zayıflaması, üst düzey kişilere liyakatsiz sorumluluk yüklenmesi, depreme dayanıklı binalara karnesiz imar affı ve aşırı kira hırsı inşaat sektöründe yolsuzluğa kapı aralayan , ülkemize bir ölüm faturası ödetmiştir.

AYRIMCILIK

Ülkemizde her kurumun yaşadığı özerklik, liyakat ve şeffaflık kaybı, afet yönetimi ve deprem müdahale sürecini de doğrudan etkilemiştir. Hiçbir bürokratın inisiyatif alamadığı, her yönün bireyden beklendiği bir Cumhurbaşkanlığı sistemi nedeniyle çekilen acılar ve fedakarlıklar katlanarak arttı. Ne yazık ki afet süreci doğru organize edilememiş, arama kurtarma çalışmaları gecikmiş ve yetersiz kalmıştır. Temel ihtiyaçların karşılanması ile yardım faaliyetlerinin koordinasyonunun sağlanamadığı ve bunun sonucunda bir doğal afetin sonuçlarının korkunç boyutlara ulaştığı başından beri acı bir gerçek olarak kabul edildi.
Ne yazık ki belediyeler ve STK’lar arasında bir ayrım yapılmış ve sürece dahil edilmeleri gecikmiştir. Kutuplaştırıcı söylemlerden vazgeçilmemiş, tek merkezden alınan kararlar işi yavaşlatmıştır. Kolluk kuvvetlerinin, madencilerin ve iş makinelerinin geç gelmesi, sosyal medya akışının yavaşlatılması, borsanın kapatılmaması gibi akıl dışı uygulamalar telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açmış ve krizi derinleştirmiştir.

SORUMLULUK DİKKATE ALINDI

Hükümet henüz barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları atmamış, bölgede salgın riskine karşı gerekli önlemleri almamıştır. Deprem sonrası iç göç ile ilgili herhangi bir planlama ve yönlendirme yapılmadı. Tüm hatalar, eksiklikler, eksiklikler ve niyetler ortadadır. Hukuki, idari ve siyasi sorumluluklar da arşivlenip dosyalarda ve hafızamızda işaretlendi.

Millet İttifakı olarak üzerimize binen ağır sorumluluğun bilincindeyiz. Şimdi zor bir sınavla karşı karşıyayız. Bu felaketten öğrendiğimiz gibi, şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmeliyiz. Şunu unutmamalıyız; jeoloji, sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, ekonomi, eğitim, hukuk, siyaset, şehircilik ve mimarlık asla birbirinden bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez. Bu kapsamda tüm bu alanlarda uzman kişilerle süreci an be an takip edeceğiz. Depremin sonuçlarının ortadan kaldırılması konusunda kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar ve ortak araştırmalar yapmak üzere bir komisyon oluşturacağız.

YABANCILARA KONUT VE ARAZİ SATIŞI YASAKLANMALI

uyarıyoruz! Afet bölgelerinde yabancılara ev, arsa ve arsa satışı yasaklansın! Bölgenin yeniden inşasında özellikle Hatai’de demografik ve sosyal yapının korunması büyük önem taşımaktadır. Bu konuyu yakından takip ediyoruz!

UZAKTAN EĞİTİM

Toplantımızda ele aldığımız bir diğer konu ise üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararı oldu. Bu karar derhal geri alınmalıdır. Gençlerimizi kaliteli eğitim hakkından yoksun bırakan hiçbir çözüm gerçekçi bir çözüm değildir. Depremzedelerimizin barınma ihtiyaçları için turizm sektörünün ve mega kentlerdeki boş evlerin imkanlarının değerlendirilmesi ve bu yönde çalışmalara bir an önce başlanması gerekmektedir.

Siyasi sorumluluk alacağız. Yol haritamızı Kentleşme ve Afet Yönetimi başlıkları altında (genel politika metnimizde) uygulayacağız.

Halkımız huzur içinde yatsın! Hızlı, sağlıklı ve sürdürülebilir çözümlerimizle insanca yaşam standartlarına sahip yaşanabilir şehirler inşa etmeye kararlıyız. Tek bir kişiyi aç veya açıkta bırakmayacağız! Acılarımızı birlikte paylaşacak, maddi ve manevi yaralarımızı birlikte saracağız.

ÜLKEMİZİN EN GERÇEK İHTİYACI YENİ VE ETKİLİ BİR HÜKÜMET

Ülkemizin en acil ihtiyacı; İçinde bulunduğumuz siyasi çöplüğü temizleyecek, şeffaflık ve topluma hizmet temelinde devlet kurumlarını güçlendirecek, krizdeki ülkeyi yönetecek, ülkemizi içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkaracak, israfa son verecek. afetlerden etkilenecek ekonomimizi güçlendirmek için devlet yönetimini liyakat esasına dayandıracak yeni ve etkin bir hükümettir.
Halkımızdan aldığımız destek ve kendimize olan inancımızla Türkiye için hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.

Son olarak bugün, uluslararası toplumu Suriye’deki depremin açtığı yaraları sarmaya çağırıyor; Suriye halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz.
Milli İttifak olarak önceden planladığımız ve depremin ardından ertelediğimiz programlı toplantımızı 2 Mart Perşembe günü Mutluluk Partisi’nin düzenleyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

İlginizi Çekebilir