Milletler İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyıl İktisat Kongresi’nde konuşuyor: Güçlü bir demokrasi inşa edeceğiz.

Millet İttifakı başkan adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İkinci Yüzyıl İktisat Kongresi”nde açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

Dört ayaklı stratejiden bahsedeceğim; güçlü demokrasi Demokrasinin gelişmediği yer yoktur. İyi işleyen bir demokraside kontrolsüz kurum yoktur.

Bedava medya. Özgürlüğün olmadığı yerde demokrasi yoktur. Bu altyapı sağlanmalıdır. Demokrasi dediğimiz şeyin özünde her gücün doğrulanabilir olması gerekir.

Siyaset kurumu halkına karşı hesap verebilir olmalıdır. Demokrasi halktan alınan vergidir. Ulusal İttifak olarak Ulusal Vergi Konseyi oluşturacağımızı belirtmiştik. 85 milyon vatandaşın vergisinin nereye harcanacağı Resmi Gazete’de yayımlanacak. Bu taahhüdü verdik, altı liderle sözleşme imzaladık.

Siyaset kurumu temiz kalmalıdır. Bir siyasi etik kuralları getireceğiz. Siyaset ahlak üzerine kuruluysa birçok sorun kendiliğinden çözülür.

21. yüzyıl ekonomisi bir bilgi ekonomisidir. Hangi ülke bilgi üretirse üretsin, böyle bir ülke hızla gelişir. Üniversitede bilgi üreteceğiz. Tüm görüşler Ulusal İttifak’ın yetkisi altında özgürce tartışılacaktır. Hiç kimse sırf farklı düşündüğü için üniversiteden atılmaz.

Türkiye’nin 21. yüzyılda birinci ilkesi çip üreten bir ülke olmaktır. Bilgi üreten öğretmenlerimiz var. Biz bu insanları ülkemizde tutuyoruz.

Üçüncü ayağımız, güçlü bir refah devleti inşa etmek olacak. Adil paylaşmazsanız huzur ve bolluk olmaz. Dünyanın varlığı, yaratılan kaynağın adil dağılımına bağlıdır.

Detaylar geliyor…

İlginizi Çekebilir