Milli atletizm sporcusu Tuğba Danyshmanz üç adım uzun atlamada Avrupa şampiyonu oldu.

Milli atletizm sporcusu Tuğba Danişmanz, ilk denemesinde 14.31 metre atlayarak Türkiye rekoru kırarak Avrupa şampiyonu oldu. Tuğba, Türkiye’ye şampiyonanın ilk madalyasını getirdi.

İstanbul’da düzenlenen 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar üç adım atlamada Tuğba Danişmanz altın madalyanın sahibi oldu.

Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen şampiyonada bayanlar üç adım atlamada madalyalar elde edildi.

Milli atletizm sporcusu Tuğba Danişmanz, ilk denemesinde 14.31 metre atlayarak Türkiye rekoru kırarak Avrupa şampiyonu oldu. Tuğba, Türkiye’ye şampiyonanın ilk madalyasını getirdi.

İtalyan Daria Derkach 14,20 ile gümüş, Portekizli Patricia Mamona 14,16 ile bronz madalya kazandı.

DEPREM MAĞDURLARINA HEDİYE

Şampiyon olduktan sonra konuşan Danyshmanz, başarısını depremzedelere armağan ettiğini söyledi.

Milli sporcu, “Hala yarışıyormuş gibi hissediyorum. Hala çok heyecanlıyım. Çok kötü bir dönemden geçiyoruz. Yaşadıklarımız için de çok üzgünüm ama böyle bir başarıya ulaşabildiğim için çok mutluyum. Rakiplerim bana sahada şöyle dediler: “Gerçekten inanılmazsın. Çok zor bir şey yaptın. Dediler. Umarım herkesin yüzünü güldürebilmişizdir.” dedi.

Şampiyonada böyle bir performans bekleyip beklemediği sorusuna “Evet” cevabını veren yerli sporcu, şampiyonaya hazırlanma süreciyle ilgili şunları söyledi:

“Sezona eylül ayında başladık. Seyirciler önünde ülkemizde madalya kazanmaya hazırlanıyorduk. Hedeflerimiz ve önceliklerimiz değişti. Yarıştan kısa bir süre önce depremler oldu. Vazgeçmenin eşiğinde olan bir insan, artık bir anlam ifade etmez. Bugün depremzedeler için sahaya gittim. Madalyamı bana destek olan depremzedelere, tüm Türk halkına armağan ediyorum.”

Milli sporcu, en yakın hedefinin Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’nda finale kalmak olduğunu kaydetti.

BAKANDAN TEBRİKLER

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, altın madalya kazanan milli atlet Tuğba Danişmanz’ı tebrik etti. Bakan Kasapoğlu tebriklerinde şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar üç adım atlamada 14.31’lik derecesiyle altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandıran milli atlet Tuğba Danyshmanz’ı en içten dileklerimle kutluyor, ay bayrağımıza bayrağımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ve tepede bir yıldız.”

İlginizi Çekebilir