Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Olumlu rapor almayan özel okul kapatılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesinde güvenilir rapor alan tüm devlet okullarını açtıklarını, güvenilir rapor almayan özel okulları ise 3 ay içinde kapatacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’daki öğretmenevleri ve yurtlarında barınan depremzedelerin yanı sıra deprem bölgesinden İstanbul’a gönderilen öğretmenler ve aileleriyle iftar için bir araya geldi. Sabancı Öğretmenevi’nde verilen hızlı yemek sonrası editörlerin eğitimle ilgili sorularını yanıtlayan Özer, deprem bölgesinde çalışma yapılmasından okulların depreme dayanıklı durumuna kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Özer, özel okul binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını belirleme sürecinin 25 Ocak’ta başladığını söyledi. Bakan Özer, şöyle devam etti:

“Tüm özel okul ve kurumların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan detaylı rapor almasını rica ediyoruz. Türkiye’nin her yerindeki özel okullara 3 ay süre verdik. Makul rapor almazlarsa kabul etmiyoruz, almayanları kapatıyoruz. Çünkü en güvenli yerler okullar olmalıdır. Güvenli binalar için bile güvenilir raporları güncelledik. Tehlikeli binalar çoktan boşaltıldı. İstanbul’da şu anda 6 özel okul boşaltıldı.

İstanbul’daki tüm okulların altında güçlendirme çalışmaları yapacağız. Çadır, battaniye, uyku tulumu, aydınlatma ve erzak, ilk yardım vs. barınak gibi malzemeleri orada depolayacağız. Bu çalışma başladı. Daha sonra fay hattı olan illerdeki tüm okullar için geçerli olacak.

Şartlar normale döndükçe deprem bölgesine dönüş artıyor ve artmaya da devam edecek. 25.883 öğrenci bölgeye döndü. Bunların 5865’i Gaziantep’e, 5695’i Kahramanmaraş’a, 4802’si Hatay’a döndü.

Okul, yurt, öğretmenevi ve eğitim otellerinin bulunduğu deprem bölgesinde, ilk depremde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MON) ait 20 bin 868 binadan 24’ü yıkıldı. Bölgedeki en sağlam yapılar okullardır. Depremden önceki son 2 yılda 259 okulu güçlendirdik. Ağır hasar gördü, depreme dayanıklı hale getirdik. OIE Okulları bu sınavı gerçekten de geçmiştir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın somut rapor verdiği tüm okullarda eğitime başlandı. Deprem bölgesinde 500 adet sabit çelik yapılı prefabrike okul inşa ediliyor. 3 ay sonra bitecek. 5 milyar liralık yeni bir bütçe ayırdık. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında tamamlayacağız. Geçici değil kalıcı olacak.

İlginizi Çekebilir