Milli Eğitim Bakanı Özer: Deprem bölgesindeki 10 ilde sağlam karneli okullar açılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depreminden olumsuz etkilenen 10 ilde olumlu rapor alan okulların eğitime açılacağını söyledi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi Özer, “Deprem bölgesinde okula gidebilenler eğitime başlayabilecek mi?” soruyu yanıtladı.

Özer, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis’teki eğitimle ilgili şunları kaydetti:

“Bu kapsamda 10 ilimizin valileri, milli eğitim müdürleri ve yöneticileri ile koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 10 ilde Bakanlığımıza ait okul, yurt ve yurt gibi 20.868 binadan sadece 24’ü yıkıldı, 83’ü ağır hasar gördü. Deprem bölgesindeki eğitimlere 1 Mart’a kadar ara verdik. 1 Mart’tan sonra 10 ilde eğitim-öğretim, pandemi döneminde olduğu gibi il düzeyinde değil, ilçe ve okul düzeyinde yapılacak. Sorunları giderilen bölge ve bölgelerde eğitimlere hemen başlayacağız. Bu bölgelerdeki okulların bir kısmı depremden kurtulduğu ve başka kurumlar tarafından da kullanıldığı için bu okulları kullanmayacağız. Bu nedenle ikili eğitim seçeneğini aktif olarak kullanacağız. Eğitimler sadece Çevre Bakanlığı’nın iyi rapor verdiği okullarda yapılacak.”

İlginizi Çekebilir