Milli Eğitim Bakanı Özer: Deprem bölgesinden sevk edilen öğrencilerin devam zorunluluğu olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremin olduğu 10 ilden 48 bin 457 öğrenciyi farklı illere sevk ettiklerini belirterek, “Bugün aldığımız yeni kararla deprem bölgesinden sevk edilen öğrencilerimize devam şartı aranmayacak. alan.”

Milli Eğitim Bakanı Özer, deprem bölgesindeki 10 ilin milli eğitim müdürleri ile online toplantı yaptı. Bakan Özer’in Malatya Belediyesi yönetim kurulundan bağlı olduğu toplantıda Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ile Sadri Şensoy, İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik de hazır bulundu. Toplantıda okulların genel durumu hakkında bilgi alan Bakan Özer, il milli eğitim müdürlerine öğretmenleriyle görüşüp ihtiyaçlarını sormaları talimatını verdi.

Bakan Özer, öğretmenler ve bakanlık personelinin bölgedeki depremzedelerin barınma, sıcak yemek ve çocuklara psikososyal destek ihtiyaçlarını karşılamak için özverili bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Özer, “Özellikle deprem bölgesinde eğitimi bir an önce normalleştirmek istiyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız okul hasar tespit çalışmasını tamamladı. İl, ilçe ve okul bazında kararları hep birlikte alacağız. 1 Mart’tan itibaren bu tanımlara uygun olarak eğitim ve öğretimin nerede başlayacağını kamuoyuna bildireceğiz. Bugüne kadar 48.457 öğrencimiz başka illere nakledilmiştir. Bundan böyle talepte bulunan öğrencilere her türlü kolaylık sağlanacaktır.”

Bakan Özer, bölgedeki çadır kentlerde ve toplanma yerlerinde de sınıflar kurulacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir