Milli Savunma Bakanı Akar: Deprem sonrası 10 bin Suriyeli gönüllü olarak geri döndü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bazı isyancı ve holigan gruplar ‘yurt dışından mülteci akını’ suçlamasında bulundu” dedi. Bu ifadeler tamamen gerçek dışıdır.

Depremin ardından 10.633 Suriyeli gönüllü olarak topraklarına döndü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte sınır hattı boyunca kara ve hava denetimleri yaptı, sınırın sıfır noktasındaki sınır karakollarında denetimlerde bulundu.

Hulusi Akar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İsyan ve fitne yuvalarından bazıları, “yurt dışından mülteci akını” olduğunu ilan ettiler. Bu ifadeler tamamen gerçek dışıdır. Hudut kapısından veya hudut hattından geçiş yoktur. İlgili makamlardan bilgi aldık ve olay yerinde inceleme yaptık. Türkiye’ye geçişin yoğun olduğu iddiasının aksine, Suriye vatandaşlarının Türkiye’den Suriye’ye tek yönde geçiş yaptığını belirttiler. Depremde ailelerini ve evlerini kaybeden Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü olarak topraklarına döndüğünü ifade ettiler.

Depremin ardından 10.633 Suriyeli gönüllü olarak topraklarına döndü. Dolayısıyla aldığımız bilgiler çerçevesinde ne sınırdan ne de sınır kapılarından ülkemize toplu taşıma yapılmamaktadır.”

İlginizi Çekebilir