Milli Savunma Bakanı Akar: Depremlerin ardından yaklaşık 42 bin Suriyeli ülkelerine döndü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yaklaşık 42 bin Suriyelinin gönüllü olarak ülkelerine döndüğünü söyledi.

AFAD Antakya Proje Yönlendirme Koordinasyon Toplantısı’nın ardından konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Maraş depremlerinin ardından 42 bine yakın Suriyelinin gönüllü olarak ülkelerine döndüğünü söyledi.

Akar, şu ifadeleri kullandı: “Askerlerimiz büyük bir özveriyle çalışıyor ve çalışmalarına devam ediyor. 57 tabur ile Kıbrıs başta olmak üzere farklı yerlerden personelimizin deprem bölgelerine sevkini sağladık. 109 mutfağımız deprem bölgesinde ve vatandaşlarımıza günde 3 öğün yemek vermeye çalışıyoruz. Ayrıca her bölgede banyo, tuvalet gibi tesislerin mobilizasyonunu sağlamaktayız. Ülke genelinde hava köprüsü kurarak, yaklaşık 70 uçakla transferi destekledik.

Denizde de benzer bir köprü inşa ettikten sonra, iş makinelerini getirmek için gemilerimizi kullandık. Yaralılarımızın bir an önce sağlık tesislerine götürülmesi için gerekli sevki sağladık. 70’e yakın helikopterimizle yerli ve yabancı yardımları depremzedelere ulaştırmak için kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz.

Bölge ve ötesindeki sosyal tesislerimizi de ihtiyaç sahiplerinin hizmetine açtık. Suriye’den göç veya yerinden edilme yok. Aksine Türkiye’ye gelip yerleştiği ülkelere geri dönmek isteyenler gönüllü ve güvenli bir şekilde 40-42 bin geri döndü.”

İlginizi Çekebilir