Mimarlar Odası Ankara şubesinin 5 başkanı 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı ve kamu hizmetinden uzaklaştırıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin “Emre Madran Basın Ödülü” verdikleri gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları davada karar dinlendi. Gazeteci bugün Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklandı. Mahkeme, Özgür Bayramoğlu ve Tuğba Arslan’ı beraat ettirdi; Tezkan Karakuş Kandan, Nihal Evirgen, Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara ve Ece Yoltay’a 1’er yıl 8’er ay hapis cezası verildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin “terör örgütü propagandası” suçundan yargılandığı davanın karara bağlanması “Koruma Bölgesi’nde Emre Madran Basın Ödülü”nü kent ve çevreyi haber yapan gazeteciye vermek üzere Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Bu bugün yapıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi avukatı Turgut Kazan, duruşmadaki sanıkları savunduktan sonra şunları söyledi:

“Mahkemeniz bu suçlamayı reddetmeliydi. Dolayısıyla bu şekilde düzenlenen bir iddianame üzerinden yargılama yapılamayacağı söylenebilir. Neden? İnsan yaptığından sorumludur, ödül alan gazetecilerin kimler olduğu Mimarlar Odası’nın umurunda mı? Ödüllü bir gazetecinin Berlin’de şiir okumasından müvekkillerim sorumlu tutulabilir mi?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 26 gazeteciye ödül verdiği iddianamesinde PKK’nın yapısından bahsediliyor. Bir gazetecinin ödüllendirilmesinin PKK ile ne alakası var?

6 YÖNETİM KURULU ÜYESİNE 1 YIL 8 AY AYRI HAPİS

Duruşmalara verilen bir saatlik aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Heyet, Özgür Bayramoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Tuğba Arslan’ın; Tezkan Karakuş Kandan, Nihal Evirgen, Muteber Osmanpaşaoğlu, Ünal Kara ve Ece Yoltay’ın ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve kamu görevlerinden men edilmesine karar verdi. Kurul, kararların ertelenmesine karar verdi.

İlginizi Çekebilir