Mita yeni bir işten çıkarmaya hazırlanıyor

Kasım ayında işgücünü yüzde 13 oranında azaltan Meta, bir başka işten çıkarma hazırlığında.

Bloomberg’in haberine göre Facebook, WhatApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, yeni bir işten çıkarmalar döneminde. Şirket, bu hafta en kısa sürede binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Kasım ayında şirket, işgücünün yaklaşık yüzde 13’ü olan 11.000 çalışanını işten çıkardı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Şubat ayında şirketin yapay zeka ve metaverse’lere yatırım yapmaya devam ederken 2023’te yoğun bir şekilde verimliliğe odaklanacağını söyledi. Kasım ayındaki bir blog gönderisinde Zuckerberg, insanların çevrimiçi alışverişe ve sosyal medyayı kullanmaya daha fazla zaman ayırmasıyla şirketin pandemi sırasında işe alımı artırdığını belirtti. Ancak bu artış uzun sürmedi. Şirket, ekonomik gerileme ve TikTok ile artan rekabet gibi başka zorluklarla da karşı karşıya kaldı.

İnsanların çalışabileceği, oynayabileceği ve sosyalleşebileceği metaverse sanal alanlarına yapılan yatırımı artırmak amacıyla şirket, Ekim ayında Meta Quest Pro VR başlığını piyasaya sürdü. ChatGPT gibi yapay zeka yazılımlarının artan popülaritesi ile Meta, kullanıcıların Facebook ve Instagram’da ilgilenebilecekleri videolar veya gönderiler önermek için yapay zeka kullanımını artırıyor.

kaynak: Meta’nın başka bir işten çıkarma turu planladığı bildiriliyor – CNET

İlginizi Çekebilir