Müreffeh bir devletten başarısız bir devlete: çadır kurmamanın (ancak) sosyo-psikolojisi

Maske dağıtamayan, vatandaşına çadır dağıtamayan, depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen vatandaşına kışın ortasında çadır dağıtamayan bir devlet, SİHA, obüs tankları üretirse ne olur?

Türkiye’nin ana hizmetlerinde bir dönem ağır bürokratikleşme olduğu ve hizmetlerin kesintiye uğradığı için yol ve köprü yapımları tacı almış, bir belediyenin yapması gereken işleri yapanlara ileri görüşlü devlet adamı muamelesi yapılmıştır. Dış ve iç politikada dev manevralar ve zikzaklarla kamu hizmeti üreten devlet mekanizmalarının bayındırlık işlerine indirgenmesinin bedelini ödedik.

Dış politikada vizyon yokluğunda deneme yanılma ve beceriksizlikle 180 derece zıt bir tercih yapıldı. Ama değişmeyen tek şey, neo-Osmanlıcılığı ve sözde pan-İslamcı siyaseti kendi bencilliklerine ve narsisizmine sıçrama tahtası haline getiren iktidar açgözlü iktidar anlayışıdır. Tanık olduğumuz şey, her şeyden vazgeçen ama güç ve iktidardan asla vazgeçmeyen, hatta güç ve iktidar adına her şeyi yapmaya cesaret eden garip bir siyaset biçiminin saltanatıydı.

Devleti yöneten aktör içeride İslamcı oldu, sonra liberal oldu, sonra milliyetçi oldu. Komşularımızla sıfır sorun politikasıyla gül bölgesi inşa etme hedefine kendimizi kaptırmışken, güce susamış Arap dünyasında gizli güç ateşini tutuşturan isyanların bir anda bunaldığını gördük. . Komşularımızla ilişkilerimiz alt üst olmuş, Türkiye’nin stratejik müttefik olarak gördüğü ülkeler bu kez uzlaşmaz düşmanlara dönüşmüştür. Çünkü günümüz dünyasında yeni siyasi elitler, devletin yapısal karmaşıklığının farkına varmadan ve bunu bayındırlık işlerine indirgeyerek, aslında tam da o dönemden bu yana içinde bulunduğumuz felaketlerin haberciliğini yapıyorlar.

Son yıllarda vizyonerlik, askeri teknoloji ve muharebe kabiliyeti üretimiyle sınırlı farklı bir zihniyetin pençesinde kıvranıyor. Aslında bu daldan dala mantık ilginç bir dalgalanma halinin ürünü. İktidar başarısız olduğu alanlardaki hatalarını diğer alanlarda öne çıkan yönleriyle telafi etmeye çalışmaktadır. Ekonomide duvara toslayınca “bakın biz İHA yapıyoruz” falan demeye başladı.

Otoriterliğin bir sonucu olarak adil yönetim, insanca yaşam, eğitimli ve kaliteli toplum vizyonunu, özgürlükleri yok sayan bir yönetim anlayışıyla belirli alanlarda elde edilen sınırlı başarılar ülkeye asla mutluluk ve başarı getirmeyecektir.

Ancak yüksek teknolojili silahların üretilmesinin sadece gelişmişlik göstergesi olmadığı, özgürlük, adalet ve eşitlik arayışının olmadığı, teknolojik ilerlemenin gelişmişlik göstergesi sayılmadığı, ekonomik refahın arttığı bir dünyada yaşıyoruz. ve medeni bir dünya kavramı eşlik etmez. Kuzey Kore, düşmanlarını tedirgin edecek bir nükleer cephaneliğe ve kitle imha silahlarına sahip ancak yumuşak gücünü kullanmaktan tamamen aciz ve ağırlık merkezi olmaktan çok uzak. Pakistan ise nükleer silahlara sahip ama başarısız bir devlet. İktidara kim gelirse gelsin, Pakistan yönetilemezlik nedeniyle sendelemeye devam ediyor.

1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Pakistan, kalkınma ekonomisi uzmanlarının bile dikkatini çeken ekonomik adımlar atarken, Hindistan geride kaldı. Ancak 1990’dan sonra Hindistan’da reformlar uygulanmaya başlayınca durum tamamen değişti. Düşük gelirli ülkelerde demokrasinin kurulamayacağına dair demokratikleşme teorilerine meydan okuyarak Hindistan orta gelirli bir ülke olmayı başarmış, Pakistan ise reformları atlayarak sık sık şoklarla can çekişen bir ekonomiye dönüşmüştür.

Otoriterliğin bir sonucu olarak adil yönetim, insanca yaşam, eğitimli ve kaliteli toplum vizyonunu, özgürlükleri yok sayan bir yönetim anlayışıyla belirli alanlarda elde edilen sınırlı başarılar ülkeye asla mutluluk ve başarı getirmeyecektir.

Maske dağıtamayan, vatandaşına çadır dağıtamayan, depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen vatandaşına kışın ortasında çadır dağıtamayan bir devlet, SİHA, obüs tankları üretirse ne olur? Ülkenin başındaki bir avuç siyasi elit ve düzenli olarak sermaye pompaladıkları zenginlerin mutlu bir azınlığı dışında kime hizmet ediyor?

İlginizi Çekebilir