Musk, Wozniak ve Harari “AI çalışmalarının askıya alınması” çağrısında bulundu

Son günlerin en çok konuşulan konusu şüphesiz yapay zeka ve ChatGPT’nin inanılmaz gelişimi. Bu gelişme hızının kontrol altına alınması gerektiğine inanan teknoloji sektörünün önde gelen isimleri ortak bir açık mektup yayınladı.

Elon Musk, Steve Wozniak ve Yuval Noah Harari de dahil olmak üzere binlerce kişi, açık bir mektupla tüm AI laboratuvarlarını OpenAl’ın yeni piyasaya sürülen GPT-4 modelinden daha güçlü AI sistemlerini eğitmeye en az 6 ay ara vermeye çağırdı. Yayınladılar.

Mektupta, insanlarla rekabet eden zekaya sahip yapay zeka sistemlerinin toplum ve insanlık için büyük tehlikeler oluşturabileceği vurgulanıyor.

Future of Life Institute tarafından yayınlanan ve 1000’den fazla teknoloji liderinin imzaladığı açık mektupta, güçlü yapay zeka sistemlerinin ancak etkilerin olumlu olacağından ve risklerin yönetilebilir olduğundan emin olunduğunda geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

İmzacılar, AI laboratuvarlarını ve bağımsız uzmanları, AI tasarımı için ortak güvenlik protokolleri bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilene, uygulanana ve gözden geçirilene kadar AI üzerindeki çalışmalarını durdurmaya çağırdı.

Mektup ayrıca, AI geliştiricilerinin, güçlü AI yönetişim sistemlerinin gelişimini önemli ölçüde hızlandırmak için politika yapıcılarla birlikte çalışması gerektiğini de belirtti.

kaynak: Dev Yapay Zeka Deneylerini Durdurmak: Açık Mektup – Future of Life Institute

İlginizi Çekebilir