OpenAI, ChatGPT ve Whisper API’lerini Başlatıyor

OpenAI, ChatGPT ve Whisper AI modellerini kendi API’si aracılığıyla geliştiricilerin kullanımına sunmuştur.

OpenAI, geliştiricilerin ChatGPT ve Whisper modellerini bir API aracılığıyla uygulamalarına ve ürünlerine entegre etmelerine olanak tanıdığını duyurdu.

OpenAI Başkanı Greg Brockman, ChatGPT’nin değiştirilmemiş veya farklı sürümlerini uygulamalarına entegre etmelerini sağlayan ChatGPT API’sinin, popüler sohbet robotuyla aynı yapay zeka modeli olan “gpt-3.5-turbo”ya dayandığını söylüyor. Brockman ayrıca, 750 kelime için 0,002 ABD dolarına mal olan API’nin “sohbet dışı” uygulamalar da dahil olmak üzere bir dizi özelliği destekleyebileceğini iddia ediyor.

OpenAI ChatGPT API’ye ek olarak, konuşmayı metne dönüştüren Whisper AI modeli de kendi API’si aracılığıyla geliştiricilerin kullanımına sunuluyor. Geliştiriciler, API’deki modeller aracılığıyla Whisper’ın konuşmayı metne dönüştürme teknolojisini uygulamalarına entegre edebilecekler.

Whisper, OpenAI’nin birden çok dilden İngilizce’ye güvenilir transkripsiyon ve çeviri sağladığını iddia ettiği, dakikada 0,006 ABD doları değerinde otomatik konuşma tanıma sistemidir. Whisper, M4A, MP3, MP4, MPEG, MPGA, WAV ve WEBM gibi çeşitli dosya biçimlerini içe aktarabilir.

OpenAI başkanı Greg Brockman’a göre Whisper’ı diğerlerinden ayıran şey, web’den toplanan 680.000 saatlik çok dilli ve çoklu görev verisi üzerinde eğitilmiş olmasıdır. Bu, benzersiz vurguların, arka plan gürültüsünün ve teknik jargonun daha iyi tanınmasıyla sonuçlanır.

Ancak Whisper’ın, özellikle bir sonraki kelime tahmini alanında sınırlamaları vardır. Sistem çok sayıda gürültülü veri üzerinde çalışırken OpenAI, Whisper’ın hem konuşmadaki bir sonraki kelimeyi tahmin etmeye hem de ses kaydının kendisini deşifre etmeye çalışırken yazıya söylenmemiş kelimeler ekleyebileceği konusunda uyarıyor.

Kaynaklar:

OpenAI, Konuşmadan Metne Transkripsiyon ve Çeviri için Whisper API’sini Tanıttı – TechCrunch

OpenAI, ChatGPT API’sini ve Kurumsal Müşteriler için Özel Kaynakları Başlattı – TechCrunch

İlginizi Çekebilir