Oyunu kalbinle değil aklınla sor

Bulunduğunuz bölgede en çok oyu CHP alıyorsa TİP’e oy verebilirsiniz. Soru çok daha karmaşık ama hepsini burada anlatamam, basit bir açıklama; Bölgenizde en çok oyu alan parti SEP ise riske atmayın, Millet İttifakı’nı destekleyin.

Partiler bitti, listeler verildi, adaylar belli oldu. Şimdi seçmene iki şeyi iyi anlatmanın zamanı geldi: Birincisi, seçim sistemi; İkincisi, milletvekili adayları çok önemli değil. Listeler açıklandığında ben ve arkadaşlarım kadın aday eksikliği ve çok önemli isimlerin dışlanması hakkında bağırıp çağırıyorduk ve Hasser Foggo gibi küçük de olsa bir sonuç aldığımızı düşünüyorum.

Artık seçmenin ikna edilmesi gerekiyor. Öncelikle neden milletvekili adayı olamadı sorusuna geçelim. Bir önceki yazımda da söylediğim gibi genel başkanlar makamı en son olmak isteyeceğim yer. Aday adaylıklarında ciddi bir artış oldu ve partiler ittifaklar nedeniyle herkese uygun listeler oluşturamadı. Bu aşamada şunu hatırlamakta fayda var: Birinci dönemde tabii ki uygulanacak olan bu çirkin başkanlık rejiminde mesela milletvekilleri bakan olamaz.

DIŞ MONTAJ SORUMLULUKLARI

20 yıllık iktidar alınırsa o zaman tabii ki sadece bakanlar değil, bürokrasinin neredeyse tüm üstleri değişecek! Çoğunlukla Merkez Bankası, devlet bankaları, TRT vb. yönetim kurulu başkanından, genel müdürlerine kadar tüm kurumların güncellenmesi gerekiyor. En güvendiğiniz meslektaşlarınızın hepsini milletvekili yaparsanız, kimi atayacaksınız? Meclise girmeyen siyasetçi-uzmanlar başta bakanlık olmak üzere yurt dışında çok daha önemli görevler bekliyor.

Politik Yol’un düzenli okuyucuları bu detayları bilecek kadar siyaset ve hukuk hakkında bilgi sahibi olabilir ama bu yazıları sosyal medyada paylaşırken detaylara giriyorum. Bu görevler çok önemli çünkü milletvekilliğinden çok daha icracı ama milletvekilliği ayrıcalıkları olmayabilir, düşünsünler. Darılacaksa Aytun Çirai gibi darılsınlar.

SEÇİM SİSTEMİ KARMA

Seçmenlerin sistemi iyice incelemesi, dikkatlice düşünmesi ve buna göre oy kullanması gerektiğinden, seçim sistemi oldukça karmaşıktır. Bildiğiniz gibi cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için iki ayrı seçim yapacağız. Recep Tayyip Erdoğan onun sistemine bir kurşun sıktı, ilk turda kazanamaz. Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura çıkması riskli. AKP’nin ne yapacağı belli değil.

Kazanıp kazanamayacağını bile bile Muharrem İnse’yi seçime sokanların planı, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi ilk turda kazanmasına engel olmaktır. Arada kim bilir ne tilkiler yapmayı planlıyorlar. Muharrem İnce’ye oy vermek isteyenlerin ondan vatanını ve geleceğimizi yeniden düşünmesini istemekten başka çaresi yok.

TİP adaylarını seviyorum, güçlü bir muhalefet dediniz ve gönül rahatlığıyla TİP’e oy verdiniz. Bir AKP milletvekili daha kazanmadığınızı nereden biliyorsunuz? Bunun için matematiğiniz güçlü olacak. Dam d’Hont sisteminde en çok oyu alan parti avantajlıdır.

BU SOLA DÖNÜŞ DEĞİL

Diyelim ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’na oy verdiniz ve milletvekilliği seçimlerine geldik. Ben görevimi yaptım, vatanı kurtardım, IRP listesini de beğenmedim, solakım. TİP adaylarını seviyorum, güçlü bir muhalefet dediniz ve gönül rahatlığıyla TİP’e oy verdiniz. Bir AKP milletvekili daha kazanmadığınızı nereden biliyorsunuz? Bunun için matematiğiniz güçlü olacak. Dam d’Hont sisteminde en çok oyu alan parti avantajlıdır. AKP bölgenizde en çok oyu alan partiyse, TİP oyu meclise girmeye yetmiyorsa o artan oy AKP’ye gidiyor.

Bulunduğunuz bölgede en çok oyu CHP alıyorsa TİP’e oy verebilirsiniz. Soru çok daha karmaşık ama hepsini burada anlatamam, basit bir açıklama; Bölgenizde en çok oyu alan parti SEP ise riske atmayın, Millet İttifakı’nı destekleyin. Hayır, örneğin İzmir’deyseniz TİP olabilir!

MHP TAŞ MI DÜŞÜRDÜ?

Bu dönemin en ilginç olayı MHP’nin listesiyle sandık başına gitme kararı! AKP’nin her kararına Erdoğan’dan daha fazla destek veren Bahçeli nasıl son anda kendi amblemi ve listesiyle sandık başına gitmeye karar verdi, bilmiyorum. Bahçeli’nin kendi memleketinden bile seçilemediği şüphelidir.

SEÇİMLERE BÜYÜK İLGİ

Kendimden de küçük bir not aktaracağım. Dünya basını seçimleri büyük bir ilgiyle takip ediyor. Dünya medyası şimdiden Türkiye’ye muhabirlerini gönderdi, izlenimlerini ve röportajlarını yayınlıyor. Kanada Radyosu’nun ulusal yayını da benimle basın özgürlüğünden bahsetti. Marie France Abastado’ya 20 yıldır yaşadığım tacizleri ve sanık olarak dahil olduğum davaları anlattığımda şaşkına döndü.

Özellikle benim için RTE’nin açık havasında “Şu kadının yüzüne tükür!” Böyle dediğini, duyduklarım karşısında şok olduğumu ve avukatımı aradığımı söylediğimde iki soru sordu: “Neden avukatınız var? Başkan bunu söyledikten sonra ceza aldı mı?” Cevaplarımı tahmin edebilirsiniz. Biz gazetecilerin bir değil birkaç avukatı var. Selamlaşmamız bile hakaret sayılırken, onların en ağır hakaretleri uçup gidiyor. Meslektaşımı şaşırtan farklı bir cevap aldım: “Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı, ben Millet İttifakı iktidara geldiğinde muhalefet gazetecisi olarak kalacağım. Halkımın yanında olduğum için eleştirmek ve katılmamak durumundayım.” Bu yüzden lütfen yazdıklarımı Milletler İttifakı propagandası olarak algılamayın.

İlginizi Çekebilir