PD lideri Gültekin Uysal: Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyoruz

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şu anda tabii ki CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istiyoruz. Demokrat Parti adayı olarak. Parti.”

Gazeteci Nevşin Mengü’nün YouTube kanalından konuşan Uysal, muhalefetin 2 Mart’ta yapılacak Milli İttifak toplantısında adayını belirlemesi gerektiğini vurguladı. Uysal, Demokrat Parti olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istediklerini açıkladı.

Uysal dedi ki:

“SİYASİ SON DEĞERLENDİRMEDE GÜÇ DENKLİĞİ”

“Eldeki tüm verileri değerlendirdiğimizde, siyasetin gerçeklerini, sosyo-psikolojik sınırlarını, geçişleri ele aldığımızda; Yürütülen süreç sadece son 1 yıllık 6 masa süreci değil, 16 Nisan referandumundan itibaren giderek genişledi, devleti finanse eden halkımızın demokrasiye ihtiyacı var. İyi bir yönetim için bir talep var. İyi yönetim ne anlama gelir? Yaşadığımız binada güvende olmak, yediğimiz gıdanın güvenli olması demektir. Demokrasi talebinin her geçen gün arttığı toplumsal muhalefetin bu beklentisi, giderek bu beklentiyle iç içe geçmiş durumda, şu anda en büyük muhalefet siyasi partisi, elbette siyaset, uzun vadede güç denklemidir.

“SİYASİ LİDERLİK – PARTİLER, BAŞKANLAR”

Bu süreci, riski ve krizi yöneteceğiz ama iktidar değişikliğini değil; Aklın kurucusu ve büyük cumhuriyeti ve onun ana mihenk taşlarını merkeze alan kurumları, kuvvetler ayrılığını ve değer yargılarını oluşturacak bir siyasi akıl ve programa ihtiyaç vardır. Bunlar siyasi partiler, bunun siyasi lideri olacak genel başkanlar. İlk olarak, Masa’dan çıktığını uzun ve kategorik olarak söyledim. Şu anda tabi ki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Demokrat Parti’den aday olmasını istiyoruz.”

İlginizi Çekebilir