Pentagon: Çin görüşme taleplerimizi reddediyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin’in Tayvan yakınlarındaki tatbikatlarını yakından izlediğini söyledi, ancak Pekin, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in mevkidaşlarıyla görüşme taleplerini geri çevirmeye devam ediyor. Austin’in halkla ilişkiler danışmanı Chris Meagher, gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlarını yakından izlediklerini söyledi.

“İLETİŞİM KANALLARINI KULLANMAK İÇİN PEKİN’İ ÇAĞIRIYORUZ”

AA’nın haberine göre Meagher, “Çin, savunma bakanı ve genelkurmay başkanının katılım taleplerini reddetmeye devam ediyor. Bu tür senaryolarda ordularımız arasında iletişim kanallarının açılması çok önemlidir. “Pekin’i bu kanalı kullanmaya teşvik ediyoruz” dedi. Çin’in eylemlerinin ABD’yi uluslararası sularda ve havada faaliyet göstermekten caydıramayacağını söyleyen Meagher, ABD Ordusunun Nimitz uçak gemisi grubu ve Deniz Piyadeleri’nin amfibi muharebe hazırlık birimi ile Filipin Denizi’nde rutin operasyonlar yürütmeye devam ettiğini söyledi.

ÇİN DUYURDU: TAYVAN ÇEVRESİNDEKİ TATBİKAT TAMAMLANDI

Öte yandan Çin ordusu, Tayvanlı lider Tsai Ing-wen’in Tayvan çevresinde başlattığı tatbikatların Orta Amerika ve ABD’ye yaptığı ziyaretlerin ardından sona erdiğini söyledi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHC) Doğu Cephesi komutanlığına göre, adayı kuşatma ve bastırma amaçlı ortak operasyonlar ve muharebe devriyeleri tamamlandı.

Çin ile egemenlik anlaşmazlığı yaşayan adaya hükümet başkanı Cai’nin ziyaretinin sona ermesinin hemen ardından 8 Nisan’da başlayan tatbikatta, “Çin askeri güçleri eş zamanlı olarak adayı kuşattı ve ada üzerinde baskı kurdu. deniz, hava ve istihbarat üzerinde kontrolü ele geçirmek için her taraftan. Yeteneklerini test etmeye istekli olduğu belirtildi.

“Ortak Kılıç” başlıklı askeri tatbikatın ikinci gününde, karada, havada ve denizde çeşitli muharebe araçları kullanılarak ada ve çevresindeki sularda “hedef delmek” için nokta atış simülasyonları yapıldı. Tatbikatlar, kara kuvvetlerine bağlı füze bataryaları, Donanmaya bağlı savaş gemileri, kara konuşlu gemisavar sistemleri, Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, keşif ve erken uyarı uçakları ile Deniz Kuvvetlerine bağlı güdümlü füze sistemlerini kullanan birliklerden oluşuyordu. füze. kuvvetler tatbikata katıldı.

Bugün tatbikatın üçüncü gününde J-15 savaş uçakları, Tayvan açıklarında Shandong uçak gemisinden havalandı ve kısa sürede sorti yaptı. Bu arada muhripler ve firkateynler, adayı denizden abluka altına almak ve ayrılan düşman gemilerini bastırmak amacıyla muharebe devriyeleri yürütüyorlardı.

TAYVAN: 91 ÇİN ASKERİ UÇAĞI KEŞFEDİLDİ

Tayvan savunma bakanlığı, gün boyunca ada çevresinde 91 Çin savaş uçağı ve 12 savaş gemisinin görüldüğünü söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 91 uçaktan 54’ünün tarafların etki alanlarını sınırladığına inanılan Tayvan Boğazı’nda hava ve deniz hatlarını geçerek bölgenin güneybatı ve güneydoğusunda uçtuğu belirtildi. Tayvan bir “Hava Savunma Kimlik Bölgesi” (ADIZ) ilan etti.

Bakanlık, 8 Nisan’da ada çevresinde 71 uçak ve 9 geminin, 9 Nisan’da ise 70 uçak ve 11 geminin görüldüğünü söyledi. Gemilerin uçuş ve devriyelerinin askeri tatbikatlarla bağlantılı olarak gerçekleştirildiği varsayılmaktadır.

İlginizi Çekebilir