Polonya’ya roket düştü: NATO yarı yolda buluşacak

Polonya-Ukrayna sınırındaki Przewodov köyüne roket düşmesi sonucu iki kişi öldü. Polonya, füzenin Rus yapımı olduğunu belirtti. Roketin hangi güçler tarafından ateşlendiği henüz belli değil. Rusya olayla ilgisi olmadığını söyledi.

NATO ACİL DURUMU GÖRÜYOR

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan füze fırlatmasının olası olmadığını söylese de, G-7 ve NATO liderlerini başka bir zirve için Endonezya’da acil toplantıya çağırdı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: Rus füze endüstrisi

Polonya hükümeti ise olayı araştırdığını ve askeri hazırlık seviyesini yükselttiğini açıkladı. Biden ayrıca Polonya soruşturmasına destek sözü verdi. Polonya Dışişleri Bakanlığı, soruşturmanın füzenin Rus yapımı olduğunu belirlediğini söyledi. Polonya’dan yapılan açıklamada, saldırının bir nişan alma hatası olup olmadığı veya füzenin Ukrayna savunması tarafından saptırılıp döndürülmediği belirtilmedi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ DE TOPLANIYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın büyükelçilerini Brüksel’de bir toplantıya çağırdı. BM Güvenlik Konseyi de Çarşamba günü Ukrayna’daki durum hakkında önceden planlanmış bir brifing düzenlemeyi planladı.

İlginizi Çekebilir