Putin, Esad ile görüştü | Haber sitesi PolitikYol

Kremlin, Ankara ile Şam arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile Moskova’da bir araya geldi.

Görüşmenin Çarşamba günü basına açık olarak gerçekleştirilen ilk bölümünde Putin, “Suriye ile sürekli temas halindeyiz ve ilişkilerimiz gelişiyor” dedi ve “Suriye’de elde ettikleri önemli sonuçlardan memnun olduğunu” sözlerine ekledi. uluslararası terörizme karşı mücadele”.

Görüşmeden bir gün önce Moskova’ya gelen Esad, Moskova’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği desteği yineledi ve ziyaretin Suriye’nin Rusya ile ilişkilerinde “yeni bir sayfanın başlangıcı” olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşme öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, iki liderin yapacağı görüşmede ikili ilişkilerin ele alınacağını belirterek, “Ancak Türkiye-Suriye ilişkileri öyle ya da böyle konuşulacak.”

AFP, Putin’in Türkiye ile Suriye arasındaki diplomatik ilişkileri geliştirmeye çalıştığını söyledi; Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle tecrit döneminde böyle bir diplomatik başarının kendileri için önemli olacağını belirtti.

AA diplomatik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dün Rusya’ya hareket etmeyi planlayan Türk heyeti bugün Rusya, Suriye ve İran’dan gelen heyetlerle Suriye konulu bir görüşme yapacak. Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlık edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Suriye arasında dışişleri bakanları düzeyinde yapılacak görüşmeye hazırlık olarak teknik görüşme yapılması önerisinin Rusya’dan geldiğini söyledi.

2011’de başlayan Suriye iç savaşında Rusya ve İran Şam’ı desteklerken, Türkiye siyasi rejime karşı çıkan muhalif grupları destekledi.

İlginizi Çekebilir