Refakatsiz çocuklara açık istek ekranı

Aile ve İnsani Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından refakatsiz çocuk talep ekranı açılmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Artık vatandaşlarımız, kayıt altına aldığımız refakatsiz çocuklara ilişkin bilgilere, bakanlığımızın internet sitesinde yer alan talep ekranından gerekli bilgileri girerek hızlı bir şekilde ulaşabilecek.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakanlığın internet sitesinde refakatsiz çocuklar için talep ekranı açtıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız bakanlığın internet sitesine gerekli bilgileri girerek refakatsiz çocuklarla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek. . bakanlığımızın internet sitesindeki istek ekranı.”

Bakan Janick yaptığı yazılı açıklamada, deprem sonrası kurulan çağrı merkezi, ALO 183 ve sosyal medya takip ekibi aracılığıyla gelen ihbar, bilgi, fotoğraf ve benzeri her türlü ayırt edici bilgi ve belgeyi kayıt altına aldıklarını, açılan istek ekranına bu bilgileri entegre ettiler.

Bakan Janick, bugüne kadar gelen tüm verileri içerecek bir sorgulama ekranı ile daha hızlı ve verimli bir sonuç sağlayacaklarını belirterek, “Bu kapsamda vatandaşlarımız artık refakatsiz çocuklarla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek. . bakanlığımızın internet sitesindeki talep ekranına gerekli bilgileri girerek.”

“UYGUNLUK SONRA BAŞVURU YAPILABİLİR”

Çocuklarla ilgili bilgi almak için talep ekranında iki farklı yöntemin olduğuna dikkat çeken Janyk, şunları kaydetti:

“Bilgi formuna çocuklarla ilgili bilgiler, dış görünüş, saç rengi, göz rengi, doğum lekesi, fotoğraf gibi ayırt edici tüm özellikleriyle birlikte girilir. Bu kayıtlar daha sonra TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Deep Vision Yüz Tanıma ve Eşleştirme Sistemi”ne yüklenir. Sistem, eşleşen fotoğrafların bir listesini oluşturur. Sisteme girilen bilgiler fotoğraflı rapor ile birlikte kullanıcıya sunulur. Bakanlığımız internet sitesinde refakatsiz çocuklar için talep ekranını açtık. Vatandaşlarımıza TC numarası veya ad-soyad ile arama yapabilme imkanı sağlıyoruz. Maçlar sistem üzerinden yapıldıktan sonra vatandaşlarımız gerekli başvuruları yapabilecek. Öte yandan çocuğunu bulamayanlar da bu ekrandan mesaj bırakabilecek.”

“1314 ÇOCUK AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ”

Bakan Janick, yürürlükteki sistemler ve il yönetimlerinin yürüttüğü çalışmalar sayesinde bugüne kadar deprem bölgesindeki 1.858 sokak çocuğundan 1.314’ünün ailelerine teslim edildiğini söyledi.

Hastanede 451 çocuğun müşahede altında olduğuna işaret eden Yanık, 93’ünün ise bakanlığa bağlı çocuk örgütlerinin gözetiminde olduğunu söyledi. Burns, Deep Vision uygulamasıyla toplam 206 çocuğun eşleştirildiğini belirterek, “105 çocuk ailelerine bağlandı. Bu çocuklardan 51’inin tedavisi sürerken, 24’ü kurumlarda, 50’si ise ailelerine/akrabalarına teslim edildi.

İlginizi Çekebilir