Rekabet Kurumu Kırmızı Et Fiyat Soruşturması

Kırmızı et için, Rekabet Kurumu tatil öncesi spekülatif bir fiyat artışı veya arz kesintisi olup olmadığını belirlemek için ön inceleme başlattı. Bu kapsamda kurum, büyük yetiştiricilerin bulunduğu Kırşehir, Polatlı, İstanbul ve Sakarya gibi yerlerde denetimler yapıyor.

Kurum, son günlerde kırmızı et sektöründeki fiyat artışlarını yakından takip ediyor. Kurumsal uzmanlar da kırmızı et piyasasına ilişkin araştırma ve incelemelerde bulunmaya başladı.

4 ŞEHİRDE ANKET

Uzmanlar, piyasada faaliyet gösteren büyükbaş hayvan çiftlikleri ve kırmızı et satışı için büyük alışveriş merkezleri hakkında araştırma yapıyor. Bu kapsamda Kırşehir, Polatlı, İstanbul, Sakarya gibi büyük yetiştiricilerin bulunduğu yerlerde araştırmalar yapılmaktadır.

Kurumsal uzmanlar, sektör paydaşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile ilgili düzenleyicilerden bilgi talep etti.

Ön soruşturma kapsamında Ramazan tatili öncesi spekülatif bir fiyat artışı veya arz kısıtlaması olup olmadığı ortaya çıktı. Böylece, daha yüksek fiyatlar beklentisiyle kesimin kasıtlı olarak geciktirilip geciktirilmediğini belirlemeyi amaçlar.

Yaklaşık bir yıl önce Rekabet Kurumu bu sektörde benzer bir inceleme yaptı.

SORUŞTURMA BAŞLATILABİLİR

Tekel Önleme Bürosu mevzuatına göre, başvuru üzerine veya re’sen ön soruşturma kararı alınabilir.

Ön araştırma yapmakla görevlendirilen raportör, kendisine ulaşan bilgileri, her türlü delili ve konuya ilişkin görüşünü 30 gün içinde yazılı olarak Rekabet Kurumu’na bildirir.

Komisyon, ön inceleme raporunu aldıktan sonra 10 gün içinde bilgileri değerlendirerek soruşturma açılıp açılmayacağına karar verir.

İlginizi Çekebilir