“Rönesans Rezidansı”nın yıkılma nedeni belli oldu

Kahramanmaraş depremlerinde yüzlerce kişinin mezarlığına dönüşen Rönesans konutuyla ilgili ikinci bilirkişi raporu yayınlandı. Yayınlanan rapora göre; Rönesans Konutu’nda bodrum katın üzerinde pencere boşlukları vardı ve kısa bir sütunun hareketiyle yıkıldı. Raporda ayrıca bazı kolon etriyelerinin deprem bölgelerinde uygulanacak yöntem olan 135 derece yerine 90 derece büküldüğü belirtiliyor.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden en çok etkilenen iller arasında yer alan Hatay’da yıkım ve can kaybının simgelerinden biri olan 249 konutluk rönesans konutuyla ilgili soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş , 6 Şubat.

12 Şubat’ta Rönesans konutunun yıkılma nedenine ilişkin hazırlanan ilk raporun ardından bilirkişi heyeti, enkazın tamamen kaldırıldığı bilgisini alarak konutun enkazında yeniden inceleme yaptı.

İlk olarak, Khatai’deki Deprem Suçları Araştırma Bürosunda çalışan bir savcı, bir inşaat mühendisi, iki jeoloji mühendisi ve bir sondajcıdan oluşan dört kişilik bir uzmanlar heyeti tarafından olay yeri her açıdan fotoğraflandı ve videoya kaydedildi. Enkazların arasında usulüne uygun olarak bulunan kolon ve kirişler ile perdenin beton kısımlarından uzmanlar tarafından numuneler alındı.

YERALTI SUYU KAÇAĞI VAR

İnceleme ekibi, binadaki molozun tamamen kaldırıldığını ancak bodrum katın çevre perdeleri ve kolonları ile bodrum katındaki çok sayıda kolon ve perdenin yıkılmadan yerinde kaldığını belirledi.

Binanın bodrum duvarlarından üç, bodrum kolonlarından iki karot örneği alınmıştır. Bodrum katında yapılan incelemede, bilirkişi heyeti bodrumun perdelerinden ve bodrumdan yeraltı suyunun sızdığını fark etti.

KISA KOLON ETKİSİ OLUŞTURMA NEDENİ

Bilirkişi heyetinde bulunan bir inşaat mühendisi, kısa kolonun, bodrum katın üzerindeki binanın kuzeydoğu cephesinin dış yan kolonları ve saçaklarında bırakılan pencere boşluğundan dolayı oluştuğunu ve 18.000’de Rönesans Konutu’nun kırılarak çöktüğünü fark etti. bu noktalar

Ayrıca, bu tür pencere boşluklarının binanın tasarımına dahil edilip edilmediğinin veya bu boşlukların inşaat aşamasında daha sonra oluşturulup oluşturulmadığının araştırılması gerektiğini belirtti.

135 DERECE YERİNE 90 DERECE YAPILDI

“Binanın çökmesinin asıl sebebinin bu kısa kolonun çarpmasından kaynaklanabileceğini düşünüyorum” diyen inşaat mühendisi, “Kolonun yakalarının da (kıvrımlı bir inşaat demiri parçası. Dikdörtgen demir) olduğunu fark ettim. çevreleyen demir filizleri) kolon ve kirişlerin bodrum kattaki birleşim yerlerinde tutunmaz.

Bazı kolon etriyeleri 135” yerine 90 derecede yapılmıştır. Uzmanlara göre üzengi demirlerini 90 derece bükük bırakırsanız, deprem eğilimli bölge ve ülkelerde bu yapının çökmesine kolaylıkla zemin hazırlayabilirsiniz. Kelepçeler ayrıca kolonları ve kirişleri hasar ve hasardan korur ve güçlendirir.

TOPRAK SU DOYUMUNUN TAYİNİ

Jeoteknik mühendisi olan ikinci uzman da perde duvarlardan ve bodrum katından su sızıntılarının toprağın suya doygunluğunu işaret ettiğini vurguladı. Ayrıca zeminin ve dayanımının sondaj yapılarak yeniden belirlenmesi ve proje tamamlanmadan önceki hali ile karşılaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Raporda üçüncü bir bilirkişi de başka bir jeoloji mühendisi gibi sondaja dayalı zemin etüdü yapılmasının uygun olacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir