RTÜK’ten Halk TV, Tele 1 ve Fox TV’ye deprem cezası

Radyo Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK), Maraş depremi sonrası yayınlarla ilgili yaptığı toplantıda Halk TV, Tele 1 ve Fox TV’ye para cezası verdi.

Cezaları sosyal medya hesabından açıklayan CHP RTÜK üyesi İlhan Taşçı, “Doğruyu söylememek, binlerce vatandaşımızın protestosunu duymamak ayıptır, suçtur, gazetecilik mesleğine ihanettir.”

“GERÇEĞİN İZİNİ SAHİPLER SESSİZ ÇALIŞMAK İSTİYORLAR”

Tashchi hisseleri şu şekilde:

“RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Halk TV’de deprem bölgesinden yapılan yayınla ilgili olarak; Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın ’18 Dakika’ programında Tele 1, sağcı hükümetin depremi eleştirmesi nedeniyle %5 para ve 5 yayın durdurma cezası aldı.

Fox’taki Medium Page ve Halk TV’deki Halk Meydanı, düşünce özgürlüğünü engellediği için %3 para cezasına çarptırıldı. Tüm bu cezalar deprem sonrası yapılan yorumlara ve haberlere dayanıyordu. Haberciliğin suç, toplum içinde küfürün “özgürlük” sayıldığı bir zamanda yaşıyoruz.

Aradan geçen iki haftaya rağmen çadırla ilgili sorun bile çözülmedi ve medya “salon salon çadırı”nı ve “deprem oldu ama keyfim yerinde” haberlerini övüyor. Gerçeği çarpıtanların, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken, gerçeğin peşinden gidenler suskunluk içinde boğulmak isterler.

Gerçekleri aktarmamak, binlerce vatandaşımızın feryatlarını iletmemek ayıptır, suçtur, gazetecilik mesleğine ihanettir. Üstelik devletin valisi bile “gerçeği” kabul etti! Tüm acele, seçimlerde güç kaybetmemek için. Boğulduklarında titriyorlar, titrediklerinde boğuluyorlar!”

İlginizi Çekebilir