Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya’nın nükleer caydırıcılık güçlerini en yeni silahlarla donatma oranı yüzde 91,3

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü arifesinde açıklamalarda bulunuyor, Federal Meclis’te konuşuyor. Putin konuşmasında “Savaş başlattılar” dedi. Durdurmak için her şeyi yaptık dedi. “Ülkemizi savaş alanında yenmeleri imkansız” diyen Rus lider, nükleer tehdidi de gündeme getirerek, “Rusya’nın nükleer caydırıcı kuvvetleri yüzde 91,3 seviyesinde son teknoloji silahlarla donatılmış durumda ve bu seviye silahlı kuvvetlerin her alanında bulunmalıdır”. Putin, Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze potansiyelini caydırmayı amaçlayan ABD ile New START’a katılımını askıya alacağını söyledi.

24 Şubat’ta savaşın başlamasının yıl dönümü öncesinde Federal Meclis’te yaptığı konuşmada Putin, “Hepimizin bildiği gibi bu konuşmayı çok önemli bir zamanda yapıyorum. “Ülkemizin ve halkımızın geleceğini belirleyecek tarihi olaylar ile tüm dünyadaki geri dönülemez değişimler arasında bir dönüm noktasında” diyerek sözlerine başladı ve Batı’ya yükledi. Putin, Batı’nın tek amacının “sonsuz güç” olduğunu söyledi.

24 Şubat’tan önce savaşı durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyleyen Putin, “Ukrayna’daki bu durumu barışçıl bir şekilde çözmek için mümkün olan her şeyi, gerçekten mümkün olan her şeyi yaptık. Sabrettik, bu sorundan barışçıl bir şekilde çıkmak için müzakereler yürüttük. Ama bu olmadı, savaşı biz değil onlar başlattı.

Putin, Batı’nın yerel bir çatışmayı küresel bir çatışmaya dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Batı’nın tank desteğine de değinen Rus lider, “Ülkemizi savaş alanında yenemezler” diyerek, “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah gönderilirse, tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştırmış oluruz” dedi.

Putin, Batılı ülkelere de nükleer tehditte bulunarak, “Rusya’nın nükleer caydırıcılık güçlerinin yüzde 91,3 seviyesinde son teknoloji silahlarla donatıldığını ve bu seviyenin silahlı kuvvetlerin tüm kollarında sağlanması gerektiğini” belirtti.

Putin, Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze potansiyelini caydırmayı amaçlayan ABD ile New START’a katılımını askıya alacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir