Rusya Dışişleri Bakanı Türkiye’de

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak bugün ve yarın Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Lavrov’un ikili ve uluslararası gündemdeki çeşitli konuları görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Türkiye’ye geleceği bildirildi.

Açıklamada, Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Ukrayna, Güney Kafkasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Karadeniz bölgesindeki durumu ele alacağı belirtildi.

Mesajda, “Bakanlar, Ukrayna krizindeki mevcut durum hakkında görüş alışverişinde bulunacak, çatışmanın barışçıl bir şekilde çözülmesinin ilkeleri ve yolları üzerinde anlaşacaklar; bu, Kiev’in Rusya’nın çıkarlarını ve endişelerini dikkate alması durumunda mümkündür.”

TAHIL KORİDOR

Rus tarafının iyi niyet göstergesi olarak 60 gün uzattığı Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uygulanmasının, “sadece Türkiye’nin ekonomik durumu açısından değil, özellikle Türk ortaklarımızın da yardımıyla ele alınacağı” ifade edildi. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına arzı, aynı zamanda uluslararası ekonomik operatörlerin Rus tarım ürünlerine ve gübrelerine erişimi açısından. Bu anlaşmaların aksatılmaması için kapsamlı bir şekilde uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

TÜRKİYE İLE SURİYE İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Moskova’da başlatılan Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi konularını görüşecekleri belirtilirken, İran’ın dörtlü formatta Astana sürecinin garantörü olarak yer almasıyla birlikte ele alınacağı belirtildi. , Ankara ve Şam’a yardım sağlanmasına yönelik adımlardan bahsedilecektir.

Açıklamada, görüşmede Güney Kafkasya’da Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden başlaması, ulaşım bağlantılarının ve iletişimin sağlanması, bölgenin ihtilaf sonrası yeniden inşası da dahil olmak üzere işbirliğinin derinleştirilmesi konuları ayrıntılı olarak ele alınacağı belirtildi.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) inşası ve Türk Akımı doğal gaz boru hattının işletilmesi gibi stratejik projelerde ortak araştırmaların da ele alınacağı ifade edildi.

Raporda, Akkuyu nükleer santralinin ilk güç ünitesine Nisan ayı sonunda nükleer yakıtın yükleneceği hatırlatıldı.

Lavrov ve Çavuşoğlu’nun yeni turizm sezonunun arifesinde Türkiye’deki Rusların kapsamlı güvenliğinin sağlanması konularını görüşecekleri belirtilirken, görüşmenin karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin daha da geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağını umuyoruz. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler.

İlginizi Çekebilir