Rusya, Türkiye’deki seçimler hakkında ne düşünüyor?

Erdoğan’ın iktidarda kalması, Türkiye ile kolayca iletişim kurabileceği anlamına geliyor. Ayrıca çok aktörlü bir muhalefet yerine Erdoğan’ı iktidarda tutan Rusya,Bu, Türkiye’nin Türkiye ile ilişkilerini tek bir kişi üzerinden yönetebileceği ve yönlendirebileceği anlamına gelir.

Türkiye’de seçimler sadece ülkemiz için değil, bölge ülkeleri ve uluslararası siyaset için de önemlidir. Türkiye’nin Batı ile Rusya arasındaki hassas konumu, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına katılmaması, Ukrayna meselesindeki konumu, Rusya’nın doğrudan müdahil olduğu Suriye ve Kafkaslar gibi bölgesel meselelere müdahil olması seçimleri Türkiye’de yaptırıyor. Rusya için de önemli. Peki Rusya Türkiye seçimleri hakkında ne düşünüyor ve Erdoğan’ın iktidarda kalmasını istiyor mu?

Şimdiye kadar Rus yetkililer tarafından Türkiye’deki seçimlere ilişkin tutumları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Rus kamuoyu Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ediyor. Rusya için Türkiye, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana daha önemli hale geldi. Ukrayna’daki savaştan önce Rusya ve Türkiye masaya oturduğunda Rusya daha yüksek bir konumdaydı, ancak Ukrayna’da savaşın başlaması ve Rusya’nın Batı tarafından izole edilmesinden sonra Türkiye masaya oturduğunda daha eşit bir konuma geldi. Rusya ile masa. .

Bunda, iki taraf arasındaki bazı yapısal sorunlara rağmen Türkiye’nin Batı ile devam eden ilişkileri de etkili olmuştur. Burada Türk-Rus ilişkilerinin ana parametrelerinden birinin altını çizmek gerekiyor: Türkiye ancak Rusya ile müzakerelerde Batı ile ilişkileri kadar güçlüdür ve manevra alanı yaratabilir. ve Rusya ile iyi ilişkileri olduğu ölçüde Batı sistemi içinde özerklik.

Rusya kamuoyunda Türkiye’nin Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmamasını takdir edenler ve Türkiye’yi bağımsız dış politika izleyen dost bir ülke olarak görenler var; Türkiye’nin Ukrayna’ya İHA satması ve Ukrayna ile iyi ilişkiler sürdürmesi nedeniyle ikili bazda oynadığı ve bencilce hareket ettiği yönünde görüşler de var.

Bilhassa bu gruplar Erdoğan’ın güvenilir bir müttefik olmadığını, savaşın kendisine faydalı olduğunu, her an politikasını değiştirebileceğini iddia etmekte ve zaman zaman Rusça “kurnaz” kelimesini kullanmaktadırlar. Ancak Erdoğan hakkında böyle bir görüşün tüm Rusya’ya ait olduğu söylenemez.

Erdoğan ve Putin 20 yıldır bir ilişki içindeler ve artık her iki taraf da birbirini tanıyor. Bu bağlamda Rusya için Erdoğan’ın iktidarda kalması, Türkiye ile temaslarını rahatlıkla sürdürebileceği anlamına geliyor. Ayrıca çok aktörlü bir muhalefet yerine Erdoğan’ı iktidarda tutmak, Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerini tek kişi üzerinden yönetebileceği ve yönlendirebileceği anlamına geliyor.

Türkiye’deki muhalefet seçimleri ise, muhalefette çok fazla aktör olduğu için Moskova’nın Türkiye’nin Türkiye ile ilişkilerini etkileme ve yönlendirme yeteneğinin azaldığı anlamına geliyor. Öte yandan Rus toplumunda Erdoğan’ın iktidarda kalmasının Rus dış politikası açısından bazı sorunlara yol açacağına inananlar da var. Bu kesime göre Türkiye, Erdoğan ile birlikte Rusya’nın arkası olan Kafkaslar ve Orta Asya coğrafyasına dahil oluyor.

Bazı Rus uzman ve bilim adamlarına göre, muhalefet kazanırsa TürkiyeRusya tamamen Batı yanlısı bir dış politika izleyecek veTürkiye’nin dış politikadaki ağırlığını kaybetmesi bekleniyor.

“Erdoğan’ın zaferi Moskova için karlı mı?” Rusya’da Özgür Basın aşağıdaki ifadeleri içerir: Nedense Rusya’da pek çok kişi Erdoğan’ın zaferinin Kremlin’e faydalı olacağına inanıyor. Ancak bu o kadar net değil. Washington ve Moskova arasında bir denge kurmak, Türkiye’nin dünyadaki nüfuzunu genişletmesini sağlıyor. Askeri ve siyasi gücün büyümesi Ankara’yı Karadeniz’e, Güney Kafkasya’ya getirdi.ve Orta Asya’daki nüfuzunu güçlendiriyor. Moskova’nın geleneksel olarak etki alanı olarak gördüğü eski Sovyetler Birliği.yanındayımErdoğdu coğrafyasında Türk nüfuzunun genişlemesian’BENçalışmak. Türkiye’de muhalefetin bağımsız bir dış politika oluşturmak için bu kadar net bir programı yok.Bu madde, Erdoğan’ın seçilmesiyle Rusya’nın “arka bahçesi” olarak gördüğü bölgede Türkiye’nin etkisinin artacağını, muhalefetin ise bu coğrafyada fazla ileri gitmeyeceğini ve Rusya’yı bu coğrafyada rahatsız etmeyeceğini ima ediyor. dış politika gündemi

Şu anda muhalefetin, daha doğrusu Milletler İttifakı’nın temel sorunu, bir dış politika ajandasının olmaması ve Rusya’ya kendini anlatmaya çalışmamasıdır. Ulusal İttifak, Türk-Rus ilişkileri ve Ukrayna sorunu konusunda net bir anlayışa sahip değil.

Bazı Rus uzman ve bilim adamlarına göre, muhalefetin seçilmesi durumunda Türkiye’nin tamamen Batı yanlısı bir dış politika izleyeceği ve Rusya’nın Türkiye’nin dış politikasındaki ağırlığını kaybedeceği varsayılıyor. “Vzglyad” gazetesinde “Erdoğan’ın çöküşü Rusya’nın çıkarlarını tehdit ediyor” başlıklı yazıdaMuhalefet iktidara gelirse Türkiye, Rusya’ya yönelik Batı yaptırım rejimine katılacak.isminde.

Türkiye’deki muhalefetin bir diğer sorunu da, henüz Millet İttifakı’ndan bir adayın belirlenmemiş olması. Bu da Türkiye’de muhalefetin, Rus kamuoyunda muhalefet adayının tartışılmasını engellemektedir. Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener potansiyel adaylar olarak Rus medyasında zaman zaman tartışılıyor.

Bu adayların şansı ve Türkiye’deki anketlerin gösterdiği şey Rus medyasında da yer alıyor. Aralık ayında Ekrem İmamoğlu hakkında verilen mahkeme kararı Rus basınında geniş yer bulmaya başladı. Özellikle bu kararın ardından İmamoğlu, Rus medyasında diğer potansiyel adaylardan daha fazla tanınmaya başlandı. Ancak muhalefet adayı henüz bilinmediği için Türkiye’deki muhalifler Rus medyasında çok az biliniyor.

Rus medyasında da ekonomik sorunlar ve depremin Erdoğan’ın çalışmalarını engellediği yönünde yorumlar var. Öte yandan başta Ukrayna krizi olmak üzere dünyadaki krizden Erdoğan’ın yararlandığına dair görüşler de var. Özgür Basın makalesi diyor ki: Dünyada kriz Türkiye’de Erdoğanan’onun için çalışıyor. Askeri ve siyasi istikrarsızlık koşullarında bir vatandaş, sert ve güçlü bir lider ve çocuklarını dış tehditlerden koruyabilen bir baba görmek ister. Erdoğan bu oyunu muhalefetten daha iyi oynuyor.

Sonuç olarak Rus kamuoyu Türkiye’deki seçimlere farklı bakıyor. Ancak Türkiye’deki seçimleri ekonomik durumun belirleyeceği yaygın bir kanı. Öte yandan Kremlin, Türkiye’deki seçimlere ilişkin tutumu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Ancak Putin ve Erdoğan arasındaki 20 yıllık ilişki, Türkiye’nin Erdoğan yönetimindeki Rusya karşıtı yaptırımlara katılmaması, Rusya’nın Türkiye’nin doğal gaz borcunu ertelemesi, Moskova’nın arabuluculuğunda Erdoğan ile Esad arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecinin başlaması, çok -Türkiye’de muhalefet ve Batılılaşma aktörleri. Belirli bir politika izleme olasılığının yüksek olması ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği örneğinde olduğu gibi Erdoğan’ın Batı ile ara sıra yaşadığı anlaşmazlıklar gibi faktörler göz önüne alındığında, Erdoğan’ın Türkiye’de seçilmesinin Kremlin için daha olumlu olacağı sonucuna varılabilir.

İlginizi Çekebilir