Rusya: Ukrayna topraklarımıza saldırmaya çalıştı

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Kiev yetkilileri sivil altyapıya saldırmak için insansız hava araçlarını kullanmaya çalıştı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın insansız hava araçları (İHA) kullanarak ülke topraklarına saldırmaya çalıştığını söyledi.

Reuters’in haberine göre Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Rusya’nın iki bölgesindeki sivil altyapıya İHA’lar kullanarak saldırmaya çalıştığını ve saldırıların başarısız olduğunu söyledi. Ajanstan yapılan açıklamada, “Kiev yetkilileri, Krasnodar Bölgesi ve Adıge’deki sivil altyapıya saldırmak için insansız hava araçlarını kullanmaya çalıştı” dedi. Bakanlık, hava savunma sistemlerinin “saldırıları püskürttüğünü, insansız hava araçlarının rotasından saptığını ve hasar vermediğini” kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki İHA’dan birinin düştüğü, diğer İHA’nın yalpalama sonucu herhangi bir hasara yol açmadığı iddia edildi. Rus devlet kurumları, bugün Krasnodar Bölgesi’ndeki bir petrol deposunda yangın çıktığını bildirdi ve ayrıca havada uçan bir İHA’nın da görüldüğü bilgisini paylaştı.

KREMLİN’DEN MÜZAKERELERDEN AÇIKLAMA: “UKRAYNA’DAN İŞARET YOK”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da bugün basına Rusya ile Ukrayna arasında olası görüşmeler hakkında bilgi verdi. Peskov, “Ukrayna’dan müzakerelerle ilgili bir sinyal yok” diyerek, “Ukrayna tarafının müzakere etmesi hukuken imkansız olduğu için şimdilik harekete geçiyoruz” dedi.

Kremlin sözcüsü, “Ukrayna sorununun müzakere masasında çözülebileceğini” belirterek, “Rusya için öncelik Ukrayna ile ilgili hedeflerine ulaşmaktır” dedi. Peskov, “Bazı gerçekler var. Yani yeni Rus toprakları var, göz ardı edilemeyecek ve Rus tarafının asla vazgeçemeyeceği bir Anayasa var. Rusya Federasyonu’nun özel bir askeri operasyon sırasında çözdüğü belirli hedefleri var. Tabii ki, Ukrayna rejiminin olumlu durumu ve olumlu tutumu göz önüne alındığında, bu konu müzakere masasında da çözülebilir. Ancak bu durumda önceliğimiz hedeflerimize ulaşmak.”

İlginizi Çekebilir