Saadet lideri Karamollaoğlu: Erdoğan ben Erbakan’layken kısa pantolon giyiyordu

SAADET Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Görüş’ün kendisine karşı hareketine sonradan katıldığı iddialarına tepki gösterdi. Erbakan ve Erdoğan’la ilk görüşmesini anlatan Karamollaoğlu, “Hafızasında böyle bir zafiyet varsa cumhurbaşkanı olamaz” dedi.

İşte Temel Karamollaoğlu’nun sorulara verdiği yanıtlardan bazıları:

Erdoğan’ın partiye sonradan katıldığınızı açıklaması ve “Erbakan ile ne zaman tanıştınız?” Açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ya konuşmuyorlar ya da duymuyorlar. Ya da duymasına rağmen hatayı tekrarlıyor. 67’de Türkiye’ye döndüm. Birkaç ay sonra Erbakan ile tanıştım ve bir daha hiç ayrılmadım. O sırada Sayın Erdoğan kısa pantolon giyiyordu ve henüz 13 yaşındaydı. Geç askerlik yaptım, seçimlerden önce terhis oldum ama seçimlere yakın olduğu için aday olamadım. Vakit olsaydı Sivas’tan milletvekili adayı olurdum. Aday olmadım ama İstanbul Fatih ilçesinin başkan yardımcısı oldum. O zamanlar Tayyip Bey sadece gençlik bölümlerinde çalışabiliyordu. Sonra onu da gördüm. Genç bir adamdı ama ben Fatih’in ikinci başkanıyım.

Bunu ısrarla açıklamanızın sebebi nedir?

Hafızası bu kadar zayıfsa başkan olamaz. Saygı duymadığı söylense de doğruyu söylemez. Bu insanları yanıltıyor. Ben milletvekiliyken o da il başkanıydı. Sonra tanıştık ve konuştuk. Tayip Bey, Erbakan hocayla yakınlığımı hiç yaşamadı.

İstanbul’daki seçimler öncesi sizi rakip olarak gördü mü?

1994 seçimlerine giderken İstanbul’dan aday olmamı isteyenler oldu, Sivas’tan da İstanbul’a çok kişi geldi. “Yapmıyorum” dedim. Karargahla benim aramdaydı. O sıralarda Tayyip Bey de Sivas’ta bulunuyordu. İl başkanımıza gidiyor: “Temel abi aday olur mu?” konuşur. İl başkanımız diyor ki, “Sanmıyorum ama açıp soralım” diyor. Beni arayıp telefonu Tayyip Bey’e dinletiyor. Yanlış yaptı. “Ben aday değilim,” dedim rahatlayarak. O zamanlar iyiydik.

Tayyip Bey’in hedefi SP tabanından oy almak mı?

İkisi de oy alır. Ve Tayyip Bey siyasete girince tabanımız oraya taşındı. O zamanlar “Erbakan hocamızın izni olmadan gitmez” sözü çok yaygındı. Önemli değil. Boşluk biz meclisteyken başladı, ikiye bölündük.

Neden böyle bir isyan çıktı?

Başta Siyonist çevreler olmak üzere Batı, Erbakan hocamızı asimile edemedi. Erbakan hocamız da onlardan biri; “Güçlü bir ülke olmalıyız, sanayileşmeliyiz. Bizim uçağımızla, topumuzla her şeyi yapabilecek bir yapıya ihtiyacımız var” dedi. Bu hem İsrail’i hem de ABD’yi endişelendirdi. İki; “İsrail’in yayılma politikasına karşı direnmek için bizimle aynı geçmişe sahip İslam ülkeleri ile birlik olmalıyız” dedik. O sırada ABD’de ona erkek deniyordu. Tayyip Bey nasıl kabul etti bilmiyorum.

Kemal Bey’i “ABD desteği alıyor” dediği için nasıl eleştirirsiniz?

Kılıçdaroğlu’nun ABD Başkanı ile tek bir pozu yok. Ama Tayyip Bey’in siyasi nedenlerle yasaklı olduğu dönemde Beyaz Saray’da bir fotoğrafı var. Bu, ABD’nin onu desteklediğinin en açık kanıtıdır. Sonra gidip ‘Milli görüş gömleğimi çıkardım’ dedi. Siyonist lobi Erdoğan’a cesaret madalyası verdi. Nerede? Erbakan’a karşı tavrından ve Türkiye’yi nereye götüreceğine dair verdiği sözlerden dolayı.

Verdiği sözleri tuttu mu?

Tabii ki yaptı. Savunma sanayinde şunu yaptık, tarih oldu. SİHA yapıldı ama bu Tayyip Bey’in değil, SİHA’yı yapanların başarısıdır. Uçakları var, motoru nerede? Devletin Eskişehir’de jet motorları üretimi için fabrikası var, maketleri yapılıyor. Hiçbiri uçaklara veya helikopterlere bağlı değildi. Erbakan hocamızı mahkûm eden mahkeme yerinde kararını vermiştir.

Hâlâ ABD etkisi altında mı?

ABD politikasına karşı değil ve İsrail ile yakından ilişkilidir. Erdoğan şu anda İsrail’in Ortadoğu’daki tek dostu.

Muharrem Bey’in adaylığı seçimleri nasıl etkileyecek?

Acıtıyor. Muharrem Bey’in neden böyle bir adım attığını anlamıyorum. Mantıklı değil. SEP’i destekliyorsanız, ortaya çıkın ve bunun hakkında konuşun. Bu AKP’nin işine gelen bir hamledir. Aldırmaz. Böyle bir mantık yanlıştır. Buna rağmen inşallah milletin sağduyusu galip gelir ve bu iş birinci turda biter.

JV üssünün Kemal Bey’e bakış açısı nedir?

Bazımızın farklı reaksiyonları var. Bu çeşitli tepkileri hesaba katmak için adımlar atmalıyız. Büyük sapmalar olmayacağını umuyoruz. Çünkü tabanımız AKP’yi biliyor Sayın Erdoğan. Bir iki yılda değişmiş gibi davranarak bazı açıklamalarda bulunarak birini kandırmak yetmez.

Kemay Bey helal diyor SP bazlı helal var mı?

“Belki geçmişte iktidardayken yanlış adımlar attık. Onlara ulaşıyoruz.” Anlıyorum. Türkiye’de barış yapalım. Yaklaşımına değer veriyorum. Bu yüzden yaklaşımına karşılık olarak onu ziyaret ettim. Erbakan hocamızı anma programına davet ettim. Oradaki konuşması tarihiydi. Kudüs ile ilgili bir mitingimiz vardı. Oraya da geldi. Muhteşem bir konuşma yaptı. Bu da CHP’nin klasik anlayışından çıkıp tüm milletle uzlaşmamız gerektiğini gösteriyor. Müminlere karşı gelmemeliyiz.

İlginizi Çekebilir