Şabat annelerinin Galatasaray’da tutukluluğu | Haber sitesi PolitikYol

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri gözaltına alındı. Gözaltılarla ilgili açıklama yapan Cumartesi Anneleri, “Galatasaray yasaklanamaz. Galatasaray bizimdir” dedi.

İstanbul’un Taksim ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi annelerine polis engel oldu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gözaltına alınıyoruz” dedi.

Cumartesi Anneleri de gözaltılara ilişkin yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi kararına uyun, toplanma ve basın açıklama özgürlüğümüzü ihlal etmekten vazgeçin, Galatasaray ablukasını derhal kaldırın” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kayıplarımızın akıbetinin ortaya çıkarılması ve sorumluların yargı önünde cezalandırılması talebiyle başladığımız Türkiye tarihinin en uzun adalet eylemimiz, 700. haftamızda vahşi polis şiddetiyle engellendi. .

Anayasa Mahkemesi, Maside Ocak’ın başvurusuna ilişkin verdiği kararda, toplantı ve gösteri düzenleme hakkımızın ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi kararında Galatasaray’daki toplantılarımızın demokrasinin gereği olduğunu vurguladı.

Anayasa Mahkemesi, Cumartesi annelerinin/halkının Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemin hukuka uygun olduğuna karar vererek, Beyoğlu Kaymakamı yönetimine buna müdahale etmeme konusunda açık yükümlülük getirdi.

Buna rağmen şehitlerimizin buluşma yeri olan Galatasaray Meydanı’ndaki abluka kalkmadı. Anayasa Mahkemesi’nin kararı uygulanmadı!

Tüm engellere rağmen biz doğruları söylemeye devam edeceğiz. 28 yıllık tecrübemiz tanıklık ediyor ki; Doğruları söyleme sorumluluğumuz ve cesaretimiz var, vazgeçmeyeceğiz!

Galatasaray’dan, kayıplarımızla buluşmamızdan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını talep etmeye, var olan adaletsizliğe itiraz etmeye, hak ve özgürlükler talep etmeye devam edeceğiz.

Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir. Yasama, yürütme ve yargı organlarını, idari organları, bireyleri ve tüzel kişileri birbirine bağlar. Toplanma ve basın açıklama özgürlüğümüzü ihlal etmeyi bırakın, Galatasaray ablukasını derhal kaldırın!

Mekanın yasaklanması toplantı özgürlüğünün ihlalidir. İşte bu yasal zeminde konuşuyoruz; Galatasaray yasaklanamaz. Galatasaray bizim, Galatasaray bizim.

941.haftamızda bir kez daha ağlıyoruz: Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını talep etmeye ve hukuk sisteminin adil işlemesini talep etmeye devam edeceğiz. Hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz.

Galatasaray Meydanı’nda gözaltına alınan 15 Şabat annesini/kişiyi derhal serbest bırakın!”

15 TUTUKLAMA

Cumartesi Anneleri, tutukluların isimlerini şu şekilde paylaştı:

Besna Tosun, Maside Odzhak, Ali Odzhak, Hanife Yıldız, Sebla Arkan, Gülseren Yoleri, Eren Keskin, İrfan Bilgin, İkbal Eren, Deniz Zeybek, Aylin Tekiner, Feyaz Yaman, Aishe Tepe, Mikail Kırbayır, Leman Yurtsever.

İlginizi Çekebilir